ankara-nigde-otoyolu-nu-kazanan-firma-belli-oldu

TILOS Çözümü İle Birlikte Ankara Niğde Otoyolu İhalesi Kapsamında Harika Başarı!

Ankara – Niğde Otoyolu ihale hazırlıkları sürecinde TILOS Linear Project (TILOS Doğrusal Planlama) çözümü ile birlikte destek verdiğimiz ERG İnşaat – Seza İnşaat ortak girişimi, ihaleyi kazanarak harika bir zafer elde etti.
Bu ihale kapsamında ERG İnşaat – Seza İnşaat ortak girişimine Tilos Lineer Project ile İş Programı Danışmanlığı ve Tilos Eğitim hizmetlerimizle birlikte destek olduk. ERG İnşaat ve Seza inşaat birlikteliğindeki iki ayrı şirketin ortak bir hedefte birleşmesi bununla birlikte ERG İnşaat’ın ve Seza İnşaat’ın birbiriyle farklılık gösteren konumları, olanakları ve şirket süreçlerini ortak bir hedefle kombinasyonunu şirketlerin her ikisi içinde en verimli ve kazançlı sonuçları elde edebileceği şekilde bir proje yönetim süreci tasarlayarak ve süreci yönettik. İlgili çalışmanın sonunda danışmanlığını üstlendiğimiz ERG İnşaat 275 km’lik Ankara-Niğde Otoyolu ihalesinin en kısa süreyle kazananı olarak güzel bir başarı elde etti.

İhalenin sonuçlanması sonrasında açıklama yapan Ulaştırma Bakanı Sayı Ahmet Arslan “275 kilometrelik 3 geliş 3 gidiş otoyol ve 55 km bağlantı yolu bulunan Ankara-Niğde Otoyolunun YAP-İŞLET-DEVRET modeli ile bugün ihalesini gerçekleştirildi. 10 güçlü firma, 5 ortak girişim olarak teklif verdi ve en kısa süreyi ERG İnşaat-Seza İnşaat ortak girişim grubu verdi” açıklamasında bulundu.

İhale öncesi firma mühendisleriyle Ankara merkez ofislerinde 15 günlük çalışmalarımız sırasında 275 kilometre otoyol hattı 450 menfez, 9 kavşak, 4 viyadük ve altgeçit, üstgeçitleriyle Tilos iş programına işlendi. İş programının tasarlanmasında öncelikli işimiz 275 km hat 3 kesime ayrılarak altyapı ve üstyapı olarak değerlendirilmesi oldu. Tüm küçük sanat yapıları ve viyadükler en ince ayrıntısına kadar aktivitelendirilerek dolgu, kazı, kalıp, beton, donatı imalatları iş programı süreç yönetiminde düşünüldü.

Bu projede Tilos’un sağladığı avantajları doğru değerlendirerek en verimli sonuçları elde ettik. Tilos ile lineer projelerin süreç ve kaynak, maliyet yönetimi tüm detaylarıyla kolayca gözlendiğinden karşımıza çıkan sonuçları değerlendirmek de bir o kadar gerçekçi olabilmekte. Tek bir sayfada tüm projeyi okuyabilmemiz ve raporlayabilmemiz sayesinde (Bakanımız Sayın Ahmet Aslan’ın da üzerinde durduğu gibi) minimum süreyi yakalayabilmemizi sağladı. Böylece Türkiye’deki ve Dünya’daki projelerde en kritik konu olan süreç yönetimi doğru bir şekilde yürütülebilmektedir.

Hiçbir önemli detay atlanmadan, iş programında süreyi belirleyen ana unsurlardan ekip sayıları, her ekibin çalışma hızları, malzeme tedariği, metraj verileri, makine sayıları, imalat süreleri yapılan hesaplamalar sonucu iş programına aktarıldı ve hangi mahallerden kaç ekiple projenin tamamlanacağı bilgisine ulaşılarak doğru bir çalışma strateji geliştirildi. Böylece en kısa süreyi yakalamak için tüm parametreler düşünülerek planlama yapıldı.

Özellikle ihale hazırlık aşamasında başarılı olmak için iş programının detaylarıyla belirlenip ve proje yönetim çözümlerinden optimum düzeyde faydalanılarak süreçlerin düzenlenmesi günümüz koşullarında artık ön şart durumunda. Proje inşaası başlangıcından birkaç ay önce yapılan çalışmalarla inşaat sırasında karşılaşılacak tüm aşamalar göz önünde bulundurularak ve gerekli önlemler alınarak, doğru yatırımlar yapılabilir. Ayrıca süreç bize gösteriyor ki doğru çalışmalarla planlanan iş süreçleri şirketleri adım adım başarıya yaklaştırarak önemli başarılar elde etmelerini sağlıyor.

Proje yönetiminin iş programı yazılımlarıyla birlikte yapılmasının en önemli katkılarından biri de banka kredileri ile hayata geçirilen günümüz projeleri için dönemsel bütçe projeksiyonu yapılabilmesi. Dönemsel Bütçe projeksiyonunun en büyük avantajı doğru bütçe planlamasıyla gelecek süreçlere avantaj sağlayabilmesidir.
Proje yönetim süreçlerimizde, Tilos Lineer Project ile birlikte elde ettiğimiz gelişmelerle sizlere katkı sağlamak en büyük hedefimiz. Şirketlerinizin proje yönetim süreçleri için sizlerin hedeflerine, konumlarına ve olanaklarına göre ayrı ayrı özel olarak tasarlarken, proje yönetim süreciniz esnasında ve gelecek süreçlerde sizleri bir adım daha öne çıkaracak zaferler elde etmeniz, verimliliğinizi maksimize etmeniz için var gücümüzle çabalıyoruz. Grid Teknoloji olarak danışmanlığını üstlendiğimiz ve eğitimlerini verdiğimiz projelerde çalıştığımız firmaların başarılarına katkı sağlamaktan mutluluk duyuyoruz. Grid Teknoloji Çözüm Ortağınız olarak sizinle başarınızı ve mutluluğunuzu paylaşmaktan her daim gurur duyuyoruz.

İş Zekası kullanımında 9 Yaygın Hata

BusinessIntelligence Araştırmalara göre, işletmeler Zeka ve analitik, geleneksel iş zekası yazılımları, bulut servisleri ve şimdi mobil uygulamalar ve hatta sosyal iş zekası üzerinde milyonlarca para harcayan şirketler ile 2017 yılına kadar CIO’lar için en iyi odak noktası olmaya devam edecek. Bununla birlikte, iş zekası çözümlerinin türü ve sayısı arttıkça, başarısızlık olasılığı, işinizdeki sorun ya da sorunlarınız için yanlış iş zekası yazılımını toplama ya da son kullanıcıların çözümü anlamamaları ya da doğru bir şekilde kullanmamaları olasılığı vardır.

İş Zekası Hatası No. 1: Öncelikle iş zekası kullanarak çözmeye çalıştığınız sorunun ne olduğundan emin olmanız gerekir. Acele ile alınmış ve amatörce karar kılınmış bir iş zekası sizin için riskli bir atılımdır. Sorununuz ne kadar acele olursa olsun öncelikle işinde uzman bir iş zekası danışmanına danışmanız sizin için avantajlı olacaktır.

İş Zekası Hata No: 2: Bir bilgisayar yazılımı ancak onu kullanan kişiler kadar akıllıdır diye bir söz vardır. Eğer kullanacak olan firma çalışanları iş zekası konusunda tecrübesi ve hatta daha önce hiç kullanmamış konumdaysa , iş zekası yazılımı satın almadan önce gerçekleştirilmesi gerekilen bu programları kullanacak olan kişilerin eğitimlerini tamamlamasıdır.

İş Zekası Hata No. 3: Kesinlikle en önemli unutulmaması gerekilen ve sıkça yapılan hatalardan biri ise güvenliktir. Kullanıcıların yetkilerine göre düzenlenmesi ve herkesin bütün haklara sahip olmaması önemlidir. Yetkileri düzenli bir şekilde kontrol altına alındığından emin olmak herkesin kendi bildiği kesime hakim olarak diğer bilmedikleri bölümlerde sorun açmalarını engeller.Top-10-Business-Intelligence-Trends-for-2016-900x500

İş Zekası Hatası No. 4: Eski yönetmeler ile entegrasyon ise yapılan en yaygın hatalardan biridir. İş zekası öncesi uyguladığınız yöntemleri eğer iş zekası sonrası uygulamak istiyorsanız -ki bu bir iş gücü ve zaman kaybına neden olabilir- o zaman entegre bir şekilde değil , işinizi etkilemeyecek şekilde kontrol amaçlı uygulamalısınız. İki sistemi beraber uygulamak , oluşabilecek bir hatada diğeriyle çakışma olması ve şirketinizin bir karışıklık yaşamasına sebep olabilir.

İş Zekası Hata No. 5: Ölçek ve uyarlama yapabilen bir çözüm seçmemek. Eğer şirketinizin kullanacağından çok daha az veya çok daha fazla bir opsiyon seçerseniz bu sizin zararınıza olacaktır. Eğer şirketinizin kullanacağından çok daha azını seçerseniz bu sizin işinizi tam olarak gerçekleştirmeyecek ve yarı yolda bırakacaktır. Eğer şirketinizin kullanacağının çok daha fazlasını sunan bir opsiyon seçerseniz bu da kullanılmayan kesimlerin ekstra ücretlerinin sizin bilançonuzda gereksiz bir gider oluşturmasına sebep olacaktır.

İş Zekası Hata No. 6:Mobil çözümleri unutmak ise yapılan en son yaygın hatalardan. Mobil dünyanın artık evde bile tercih edildiği bir döneme girmiş olmamıza rağmen firmalar iş zekası çözümlerini tercih ederken hala mobil çözümleri es geçebiliyor. Artık firmaların bir çoğu masabaşı işlerinden uzaklaşıp daha mobil bir dünaya ilerlerken elbette mobil bir iş zekası çözümü kaçınılmaz olacaktır.

İş Zekası Hata No. 7: Uygulamaların kanunlara uygun yazılım geliştirmelerinin yapılmaması ise bir diğer en sık yapılan hatadır. Eğer iş zekasını uyguylayacağınız konuyla ilgili kanunlara tamamen hakim değilseniz ve kanunları incelemeden bir uygulama geliştiriyorsanız o zaman bir sıkıntı çıkması mümkündür. İnşaat firmasının kullandığı iş zekası uygulamalarının inşaat kanunlarından bihaber şekilde tasarlanması bir firmaya inanılmaz büyük maliyetleri olabilir.Business-Intelligence-Buzzwords-panda

İş Zekası Hata No. 8: Çalışanlarınızın eğitimleri sadece bir kaç haftalık bir kurstan ibaret değildir. Düzenli olarak gelişen teknoloji dünyasında eğer sizler sadece “bir keresinde gittiğiniz” kursla yetinirseniz er veya geç geri kalacaksınız. Bu yüzden çalışanlarınızın kullandığı iş zekası programları üzerine düzenli olarak eğitim alması ve son teknoloji gelişmeleri takip etmesi sizin için daha karlı olacaktır.

İş Zekası Hata No. 9: Toplanan verileri ve raporlamayı düzenli bir şekilde kullanmamak ise bir başka yaygın yapılan hatalardandır. Eğer elinizde iş zekasınızın verilerini toplayabileceğiniz ve raporlayabileceğiniz bir sistem varsa ve firmanız bunu düzenli olarak kullanmıyorsa o zaman bu uzun vadede sizin için zarar teşkil edebilir. Bu raporlamalardan ve verilerden faydalanarak şirketinizin optimizasyonunu çok daha kesin çizgiler içerisinde yapabilecek iken eğer bunları kullanmazsanız o zaman işiniz tahminlere ve varsayımlara dayalı olacaktır.

Sanallaştırma ile Maliyetlerinizi Düşürün

 

Likidite firmanızın için en önemli unsurlardan biridir. Sanallaştırma verimliliği, felaket kurtarma, depolama ve daha fazlasını geliştirmeye yardımcı olmasıyla beraber aynı zamanda sizlere mali açıdan da tasarruf etmede de büyük bir faktör olabilecek bir yönüde mevcuttur.

Sanallaştırmanın birçok faydası aynı zamanda maliyet azaltma avantajına da sahiptir. Lisanslama, takviye ve enerji tasarrufu, para tasarrufu fırsatları olarak belirleyebileceğiniz sanallaştırmanın üç yönüdür.

Lisanslama ile, para israf etmek yerine hangi lisansların gerekli olduğu hakkında bilgili olmak demek sizin firmanızın gereksiz maliyetlerden kaçınması ve ücretleri optimize ederek daha az likidite harcayarak daha çok iş yapması demektir. Sanallaştırmanın en büyük faydalarından biri, iş yüklerini daha az fiziksel sunucularda bir araya getirebilmektir – büyük bir para tasarrufu. Daha az fiziksel sunucu üzerinde daha fazla çalışma yapmak gibi başka bir avantaja sahiptir: Daha az sayıda sunucu, daha az elektrik kullanır ve elektrik faturanızın düşürülmesine yardımcı olur.

Virtualization

 LİSANSLAR
Sanallaştırma maliyetlerini azaltmak için lisansların derinlerine inmek

Bir adım geriye düştüğünüzde ve bir veri merkezi işletmesiyle ilgili tüm farklı maliyetleri yıktığınızda, lisans değişikliği çok büyük bir değişiklik demektir. Lisansların karmaşıklığı kullanıcıları itebilir veya yanlış lisans satın alıp almayacağına bakılmaksızın şirketlerin fazla harcama yapabilirler. İhtiyacınız olan lisansları öğrenmek ve bunları doğru seçerek yanlış tercih etmek sanallaştırma maliyetlerini azaltmanıza yardımcı olacaktır.
Donanım ve Takviye
Konsolidasyon ile para kazanmak için ilave bir adım atmak

Muhtemelen sanallaştırmadan kaynaklanan en büyük para tasarruflarından biri takviye ihtiyacıdır. Sanallaştırma, hafifçe kullanılan sunuculardan çıkarılması ve bir sunucu üzerinde bir araya getirilmesi için çok sayıda iş yükü sağlar. Bu şekilde takviye edilmesi, çok sayıda fiziksel sunucuya olan ihtiyacı ortadan kaldırabilir ve bu da çeşitli sanallaştırma maliyet tasarrufu yönlerine dönüşür. Sanallaştırma, şirketleri gereksiz harcamalardan kurtararak, tüm çevre boyunca kaynakları verimli kullanır.

Virtualization-WaveTech-1024x656

GÜÇ KORUMA 
Elektrik kesiliyor

Sunucularla dolu bir ortamda, güç ve elektriği kesmenin bir yolunu bulma, büyük tasarruflara dönüşebilir. Sanallaştırma, güç kullanımını azaltmanın bir yoludur. Bununla birlikte, daha az sayıda sunucu üzerinde daha fazla iş yükü çalıştırabilir ve bu nedenle enerji ve paradan tasarruf edebilirsiniz. Ayrıca sanallaştırma için kullandığınız şirketlerde eğer elektrik ve güç ödemesi ücrete tabi şekilde ödeniyorsa bu da sizlere beklenmedik hesaplanamaz ücretlerden uzak durmanızı ve giderlernizi daha rahat hesaplamanızı sağlar.

Sonuç olarak firmanız için hem elektrik faturalarınızın ciddi düzeyde inmesine ve sizlerin çok daha fazla tahmin edilebilir giderler hesaplamınıza ayrıca lisanslama ile firmanızın ihtiyacı olmayan lisanslardan kurtulup çok daha az lisans ile çok daha fazla iş yükü yapabilme imkanı sağlar. Bunların haricinde donanımınız firmanızda olmadan veya sanal bir yedekle bile hem iş yükünü hem maliyeti azaltması gözardı edilemeyecek bir avantajdır.

Oracle Rac ve IP Rekonfigurasyonu

Bugün sizlere Oracle Rac nedir ve Ip rekonfigurasyonu neden önemlidir konusunu anlatacağım . Ip rekonfigurasyonunu Oracle Rac ile rahatça yapabileceğinizi örnekler ile açıklayarak firmalarınıza katkılarından bahsedelim.

Öncelikle Oracle Rac nedir ile başlayalım , RAC aslında Real Application Cluster’ın kısaltılmış halidir . Bu sayede tek bir veritabanı programı kullanarak bir vertabanı kullanımı ile bütün sunucuları kendi sisteminde çalıştırmak için çalıştırılır ve uygulamalarınızda hiç bir değişiklik yapmadan hatasız ve ölçeklenebilir olmasına yarar. Bu şekilde eğer bir görev verdiğinizde eğer sistemler çökerse artık sunucu çökmeyecek ve sıfırdan başlamanız gerekmeyecek . Oracle Rac kullanımında bağlı olan sunuculardan biri bile çökse verilen görev çökenden alınıp çalışmaya devam eden sunucuya aktarılır.cw26-oracle-infrastructure-integrated

Bu şekilde Oracle RAC kullanarak sistemlerinizi güvence altına alabilir ve tek bir sistemde bütün sunucularınızı kümeleyebilirsiniz. IP rekonfigurasyonu burada devreye giriyor. IP konfigurasyonu yapmak için bir çok sebebiniz olabilir , taşınma , yeni sunucular , sistem değişikliği ve niceleri. Sizlerde eğer sunucularınızın Oracle RAC ile uyumlu çalışmasını istiyorsanız IP rekonfigurasyonu yapmanız gerekecektir . Öncelik olarak sistemlerden gerekli olan sunucuların IP adreslerini çıkartarak başlayabilir , sisteme yeni sunucuları kurabilir ve akabinde onların IP adreslerini eşleyerek Oracle RAC ile uyumlu hale gelmesini sağlayabilirsiniz. Sistem Admininden IP alınmadan önce RAC IP değişikliği Sistem IP değişikliğinden önce gerçekleşmelidir Oracle RAC rekonfigure edildikten sonra Sistem IP değiştirilir ve RAC restart edilir.

 

Oracle RAC temelinde en önemli unsur olarak firmalara “güven” sağlamakta . Şirketinizin serverları/sunucuları hesaba katıldığı zaman en önemli faktör güvendir . Eğer şirketinizin en önemli bilgilerinin bulunduğu bu sunucularda herhangi bir sorun çıkarsa bu bir çok firma için ekonomik bir kriz demektir .  Toparlanması ve tekrar eski çalışır haline gelmesi demek büyük bir zaman , iş gücü ve maliyet kaybı anlamına gelmektedir. Oracle RAC bu yüzden sizin ve firmanız için bir maliyet değil bir yatırımdır. Oluşabilecek sorunların size oluşturacağı maliyetleri düşünecek olursak Oracle RAC sahibi olmak demek uzun vade içerisinde bu maliyetlerden kurtulmak demek ve bu da kendini bir maliyet değil bir fırsat olarak görmemize sebep olabiliyor.

OracleCloudSolutions

Oracle Rac ile ilgili unutulmaması gerekilen bir başka unsur ise Oracle güvencesi ve Oracle ürünleriyle sorunsuz uyumudur. Günümüzde bir çok firma Oracle SQL veritabanından başlayarak Oracle Sunucularına kadar bir çok Oracle ürünü kullanmaktadır , teknoloji sektörünün en köklü ve güvenilir firmalarından biri olan Oracle güvencesiyle yapılmış olan Oracle RAC teknolojisi diğer bütün Oracle programlarıyla inanılmaz kolay uyum sağlar ve kurulum aşamasının süresini çok ciddi şekilde düşürebilir. Oracle programlarını , sunucularını , veritabanını kullanan firmaların Oracle RAC kullanmaması için bir sebep olmamakla beraber şiddetle tavsiye edilir.

Sonuç olarak , Oracle RAC sizlerin veritabanlarınızı ve sunucularınızı tek bir kontrol sistemine bağlamanızı ve aynı anda tamamında sorun olmadıkça , tek bir sistemde oluşan hata sırasında sizlerin işlemlerinize hiç bir sorun olmamış gibi devam edebilmenizi ve sorununuzu aksama yaşamadan aşmanızı sağlar.

İnşaat Sektörüne Heyecan Katan 10 Yeni Teknoloji!

Bir araştırmaya göre “teknoloji” kelimesi tüm kategorilerdeki seminer, konferans, panel vb gibi etkinliklerde en çok kullanılan kelime olmuş. Sektörden bağımsız olarak ‘teknoloji çok ilerledi’ , ‘teknoloji her yerde’ gibi ibareleri sıkça duyuyoruz.

Şüphesiz özellikle ülkemizde teknolojiden en az faydalanan sektör inşaat sektörüdür. Bunun çeşitli sebeplerine başka bir yazımızda değinebiliriz. Ama şimdi gelin, inşaat sektörünün son dönemlerdeki en iyi 10 teknolojik gelişmesini inceleyelim.

Gerçeklik Yakalama Teknolojileri

Özellikle zemin çalışmalarında ,tarama çalışmalarında oldukça işleri kolaylaştıracak ilerlemeler kaydedildi. Yapı ve inşa kültürü olarak; araştırma, analiz ve hazırlık aşamasını çok önemsemeyip ağırlıklı olarak uygulama aşamasına yoğunlaştığımız için bu alandaki uygulamaları ülkemizde daha nadir görebiliyoruz.

1.Pegasus Two: Taramanın temel aşama olduğunu biliyoruz. Fakat yüksek çözünürlüklü ölçüm teknikleri ve ekipmanlar kullandığımızda özellikle büyük ölçekli projelerde oldukça uzun zaman almaktadır. Leica Geosystem Pegasus’u piyasaya sürmesinden bu yana, iki araca monte HDS tarama sistemi( Pegasus Two), saatte 80 km’den fazla 360 derecelik koridor taramaları yapabilir.

insaat-sektöründeki-yeni-teknolojiler-1-min

 1. Drone Surveying: Öyle görünüyor ki 2014’ten bu yana en büyük trendlerden biri de Drone Teknolojisi. Kolluk kuvvetlerinden ticarete kadar bu çok yönlü cihazların neler yapabileceğinin neredeyse bir sınırı yok. Yüksek çözünürlüklü dijital kameralar ve gelişmiş yazılımlarla donatılmış bu oyuncaklar yüksek ölçümlemelerde çok iyi sonuç veriyorlar.

drone-min (2)

 

Yapı Teknolojileri

Yapı eylemi insanlık faaliyetinin temel bileşenlerindendir. İnsanlar yüzyıllar boyunca kulübeden en modern gökdelenlere kadar sayısız yapılar yaratmışlardır.Gün geçtikçe yapı teknolojileri de değişime uğruyor.

 

 1. 3D Beton Baskı: Mısırlılar kireç ve alçıtaşı harçlarıyla taşı yapıştırdıklarından beri, beton dünyadaki en tercih edilen yapı malzemesi olmuştur. Artık 3D baskı teknolojisi karışık yapı formları üretmek için kullanılabiliyor. 3D bir beton blok üretimi birkaç saate kadar azalmış durumda.

beton-baskı-min

 1. Akıllı Karayolları: 2014 yılında, Akıllı Karayolları projesinin ilk kullanım alanları Hollanda’da açıldı. Trafik işaretleri özel, yeni bir ışık saçan boya ile üretilmiştir. Sadece araba için değil, aynı zamanda: Vincent van Gogh’dan esinlenerek karanlık taşlarla aydınlatılmış bir bisiklet yolu da vardır. Projenin gelecekteki hedefleri, sıcaklığa tepki verebilen ve sürücüler için hava durumu uyarıları verebilen yol boyası içermektedir.

insaat-sektöründeki-yeni-teknolojiler-2-min

Çevre Teknolojileri

Çevresel farkındalık bu zamana kadar inşaat sektöründe oldukça düşük bir noktadaydı. Bu sebeple çevremize ve doğamıza yeterli zararı verdik. Neyse ki artık yeni yapılar üretirken çevremizi de düşünmemiz gerektiği bilinci artmakta.

 1. Kinetik Yollar: Bir çok organizasyon giderek daha fazla ekolojik farkındalık için güç yaratmanın yollarını araştırdı. Şimdi bir İtalyan şirketi olan Underground Power,fren yapan otomobillerin elektrik akımını üretmek için dağılmış kinetik enerjisini yakalayan bir yol geliştirdi. Bu cihazların ,tek bir yılda 19 ton yağa eşdeğer bir güç üretme potansiyeli var.

 

 1. Güneş Yolları: Kinetik bilimler, yolları aktif olmayan yollardan enerji yaratan varlıklara dönüştürmek için araştırılan tek yol değildir. Scott ve Julie Brusaw, 2009 yılından beri yol kullanımı için yapısal olarak tasarlanmış bir güneş panel sistemi geliştirmektedir. Bu paneller sadece güneş ışığı altında elektrik üretmekle kalmaz aynı zamanda 125 tona kadar olan yükleri de idare edebilirler. Bu teknoloji sonunda Amerika’nın 31.250.86 mil karelik yol, park, yol, oyun alanları, bisiklet yolları ve kaldırımları dünyanın en büyük enerji ağına dönüştürebilir.

güneş yolu-min

 1. Küçük Ev Hareketi: 1997’de Sarah Susanka “küçük ev” hareketine başladığında, dünyadaki bu kadar fazla insanla, daha küçük ev ayak izlerinin olabileceğini gördü. 1.000 metrekarelik alana kurulu bu evler her metrekareyi en üst düzeye çıkarmak için her türlü yerden tasarruf eden mimari özelliklere sahiptir. 2014’te, bu kez gizli bir hareket, New Jersey eyaleti Senato’nun yoksul ve evsiz sakinlere yardım etmek için küçük evleri düşünmeye başladığı ana aşamaya geçti.

 

BIM Heryerde

Yapı Bilgi Modellemesi (BIM) mimarlık, mühendislik ve inşaat alanlarında nispeten yeni bir konsept olsa da, hızla büyüyor. Bu büyümeyi teşvik etmeye yardım etmek, çok yaratıcı yazılımlar ve donanımlar içeren çok çeşitli teknolojilerdir.

 

8.Görselleştirme / sanallaştırma: 2014 yılında, Oculus Rift gibi cihazları bir araya getiren anahtar teslim çözümler çok ses getirdi. Geniş bir fiyat aralığında mevcut olan bu sistemler, “sanal gerçeklik” in gelişmiş teknolojisini hemen hemen her AEC(Mimari,Mühendislik ve İnşaat) firmalarının kapısına getiriyor. Gelişmiş yazılımları ve ikili görüntüleri birleştiren sistemler sayesinde, tasarımcılar ve müşteriler tam anlamıyla tasarım aşamasında yapının içerisinde gezebiliyor.

insaat-sektöründeki-yeni-teknolojiler-3-min

 1. Proje Tango: Google’ın Project Tango ürünü, el cihazları ve tabletlerin cihaza monte kameralar tarafından kaydedilen mekânsal verileri kolayca yakalayıp analiz etmesi için benzersiz bir sistemdir. 2014 yılında Trimble, bu cihazlarla BIM verilerinden faydalanmak ve cihaz üzerinde düzenlenebilen 3D modelleri hızla yakalayıp kullanılmak üzere kavramsal uygulamalar yaptığını açıkladı. Proje Tango gelişim aşamasındadır. Bu uygulamaların ve yalnızca bu teknolojinin geleceğinin AEC dünyası için ne anlama geldiğini hep birlikte ilerleyen zamanlarda göreceğiz.

google-project-tango-min

 1. BIM ve Bulut Teknolojisi: 2013 kamuoyunun büyük veri ve bulut bilişimi hakkındaki farkındalığını artırırken, 2014 yılında bu teknolojiyi BIM aracı olarak kendi haline sokmaya başladı. Artık bu teknoloji, dünyanın dört bir yanındaki AEC profesyonellerine eskiden çok zor olan işbirlikleri yapmalarında yardımcı oluyor. Bu işbirliği hata ve maliyetleri azaltırken tasarımları hızlandırıyor.

bulut

Hiç şüphe yok ki 2014 ve 2016 arası, AEC endüstrisindeki yeni ve büyüyen teknolojiler açısından belirgin bir yıl oldu. Akıllı yollardan bulut bilişim teknolojisine teknoloji, tasarımın ve inşaatın her alanının büyümesine yardımcı olmuştur. Bu, AEC’de en iyi teknoloji yenilikleri olarak adlandırılacak 10 girişimi seçmek için yılın geri kalanına bakıldığında oldukça zor olduğunu gösterir.

Oracle Data Guard Nedir?

man-playing-virtual-reality-map_1134-221Oracle Data Guard

Oracle Data Guard, kurumsal veri için yüksek kullanılabilirlik, veri koruması ve felaket kurtarma sağlar. Data Guard,  Oracle veritabanlarının felaketlerden ve veri bozulmalarından kurtulmalarını sağlamak için bir veya daha fazla bekleme veritabanını oluşturan, bakımını yapan, yöneten ve izleyen kapsamlı bir dizi hizmet sunmaktadır. Data Guard, bu bekleme veritabanlarını üretim veritabanının işlem bakımından tutarlı kopyaları olarak tutar. Ardından, planlanan veya planlanmamış bir kesinti nedeniyle üretim veritabanı kullanılamıyorsa, Data Guard herhangi bir bekleme veritabanını üretim rolüne geçirebilir ve böylece kesinti ile bağlantılı kesinti süresini en aza indirebilir. Data Guard, yüksek düzeyde bir veri koruma ve veri kullanılabilirliği sağlamak için geleneksel yedekleme, restorasyon ve küme teknikleri ile kullanılabilir.

 

Data Guard Mimarisi

Oracle Data Guard, fiziksel bekleme ve mantıksal bekleme sitelerini destekler.

close-up-of-businessman-with-digital-tablet_1098-549

Fiziksel Yedekleme: Birincil veritabanı işlemleri yineleme girdileri oluşturduğunda, Yinele uygulama işlemi ikincil veritabanlarını birincil veritabanının tam blok kopyalarıyla tutar.

 

Mantıksal Bekleme: SQL başvuru işlemleri redo okur ve SQL işlemlerine dönüştürür. Bunlar daha sonra ikincil veritabanına uygulanı

 

Veri Koruması Modları

Oracle Data Guard, 3 farklı modda çalışabilir:

finger-touching-a-mobile-screen-with-world-map-background_1112-793

 

Maksimum Koruma :  Tüm yineleme verileri çevrimiçi yeniden yapma günlüklerine yazılıncaya ve tümüyle senkronize edilmiş en az bir ikincil veritabanına aktarılana kadar işlemlerin tamamlanmasına izin verilmez. Herhangi bir nedenle, birincil veritabanı, bir yineleyici akışını bir ikincil veritabanına yayamazsa, maksimum koruma modunu sağlamak için birincil kapanır.

 

 

Maksimum Performans: Yinelenme işlemleri çevrimiçi Yinelenen Günlüklere yazılır yazmaz işlemlerin tamamlanması yasaktır. Yinelenen akış, maksimum performans modunu sağlamak için eşzamansız olarak ikincil veritabanlarına yayılır.

Maksimum Kullanılabilirlik: Tüm yineleme verileri çevrimiçi tekrarlama günlüklerine yazılıncaya ve tümüyle senkronize edilmiş en az bir ikincil veritabanına yayılana kadar işlemlerin tamamlanmasına izin verilmez. Herhangi bir nedenle birincil veritabanı redo akışını bir ikincil veritabanına yayamazsa, birincil kapanmaz ve sorunlar giderilene kadar maksimum performans modunda olduğu gibi çalışır.

working-at-the-office_1150-130

Sonuç Olarak ;

Data Guard, bir veritabanı sistemi için yüksek kullanılabilirlik sağlar. Ayrıca, felaket kurtarma veya yükseltme / bakım ( “switchover”) zamanında veritabanları arasında geçiş yapmak için gereken insan müdahalesini de azaltabilir ve standby redo log dosyalarını kullanarak Data Guard veri kaybını en aza indirebilir.

egitim

Primavera P6 Eğitimlerimiz Tüm Hızıyla Devam Ediyor!

Uygulamalı Primavera ve Proje Yönetimi Eğitimi

Kısa bir süre önce Cengiz Holding’e vermiş olduğumuz Primavera P6 ve Tilos eğitimlerinden hemen sonra geçtiğimiz günlerde Ankara İnşaat Mühendisleri Odası’na bu yıl üçüncüsünü düzenlediğimiz Primavera P6 Temel eğitimini vermenin haklı gururunu yaşıyoruz. Oracle Primavera P6 temel eğitimlerimizde; Primavera P6 arayüzü, genel ayarlar, kütüphane oluşturma, aktivite oluşturma, kaynak oluşturma, aktivite ilişkileri gibi konulara değinirken, ileri eğitimlerimizde Primavera EPPM modülü, aktivite kodları, rapor formatları gibi bir çok detay konuyu hem teorik hem uygulamalı olarak sizlere aktarıyoruz.Özellikle İnşaat Mühendisleri Odası şubeleriyle gerçekleştirdiğimiz eğitimlerin önemi bizim için çok büyük.Ve son eğitimimizde her zamanki gibi çok keyifli ve verimli bir eğitim olduğunu söyleyebiliriz.Ankara İnşaat Mühendisleri odasına bize göstermiş oldukları misafirperverlik için çok teşekkür ederiz.

Oracle Primavera ile Süreçlerinizi Yönetin

Çağımızın gün geçtikçe dijitalleşmesiyle birlikte tüm sektörlerin teknoloji ihtiyacı artmaktadır.İnşaat sektörü özelinde konuşmak gerekirse, önceleri yalnızca inşaat firmalarının teknik ofis ve planlama departmanlarından talepler alırken artık özellikle Primavera P6 EPPM ve MS Project Online gibi çözümler sayesinde saha, teklif gibi diğer departmanlardan da talepler yoğunluk göstermektedir.

Grid Teknoloji olarak Primavera P6, Microsoft Project, Tilos ve Asta Powerproject eğitimlerinin haricinde yurtiçi ve yurtdışı bir çok prestijli projede danışmanlık hizmeti vermesi, eğitimlerin kalitesini arttırmaktadır. Bu sayede uygulama aşamasındaki beklentiler, demo çalışmalar ve gerçek uygulamalar üzerinden verilen örnekler ile eğitim içeriği zenginleştirilir.

Bu arada unutmadan, İnşaat Mühendisleri Odası Primavera P6 eğitimi serisinin Kayseri İnşaat Mühendisleri Odası ile devam edeceğini duyurur, Kayseri ve çevre illerdeki ilgililere katılmalarını tavsiye ederiz.

Neden Buluta Taşınmalısınız?

417346-back-up-your-cloud-how-to-download-all-your-data

 

Bulut Bilişim’in Firmanıza Sağlayacağı 5 Avantaj

Basitçe belirtmek gerekirse, bulut bilişim server donanımı gereksinimi olmadan server sahibi olabilmektir. Geçmişte insanlar, binalarındaki fiziksel bir bilgisayarda veya sunucuda indirilen yazılımlardan uygulamaları veya programları çalıştırıyorlardı; bulut bilgi işlemesi, insanların internet üzerinden aynı tür uygulamalara erişmesine olanak tanıyor.

Facebook durumunuzu güncellediğinizde, bulut kullanıyorsunuz demektir. Telefonunuzda banka bakiyenizi kontrol ediyor musunuz? Buluta yine bulaşmışsınız. Hareket halindeyken e-postaları gönderseniz de iş yükünüzü yönetmenize yardımcı olması için bir sürü uygulamayı kullansanız da, küçük işletmelerin karşılaştığı zorlukları çözmek için bulut bilgisine güvenme şansınız var.

Kısaca, bulut hızlıca yeni normal haline geliyor. 2016 yılının sonunda, Türkiye’deki işletmelerin %70’inin en az bir bulut hizmeti kullanacağı tahmin edilmektedir.

Bulut Teknoloji ve Günümüz

Neden pek çok işletme buluta taşınıyor? Bunun nedeni bulut bilgi işleminin verimliliği arttırması, nakit akışının iyileştirilmesine yardımcı olması ve çok daha fazla fayda sağlaması . İşte en iyi beş.

hands-holding-a-patterned-image_1134-223

1. Server Esnekliği

Bulut tabanlı hizmetler, büyüyen veya dalgalı bant genişliği taleplerine sahip işletmeler için idealdir. ihtiyaçlarınız artarsa, bulut kapasitenizi servisin uzak sunucularında çizmek kolaydır. Aynı şekilde, yeniden ölçeklendirmeniz gerekiyorsa, esneklik servise eklenir. Bu çeviklik seviyesi, bulut bilişimini kullanan işletmelere rakiplerine kıyasla gerçek bir avantaj sağlayabilir.

2. Otomatik Güvenlik Güncellemeleri

Bulut bilgi işleminin güzelliği, sunucuların dışarıda, görüş dışında ve sizden uzakta olmasıdır. Tedarikçiler onlar için sizinle ilgilenirler ve düzenli yazılım güncellemelerini (güvenlik güncelleştirmeleri dahil) gerçekleştirirler; böylece sistemi kendiniz korumak için vakit kaybetmekten endişelenmeniz gerekmez. İşinizi büyütmek gibi sizi ilgilendiren şeylere odaklanabilirsiniz.

3. IT Masrafları Sermayenizden Yemesin

Bulut çözümleri, yüksek donanım maliyetini ortadan kaldırır. Nakit akışınıza benzer bir aboneliğe dayalı modelden keyif alıp gittiğiniz gibi ödeme yaparsınız. Daha önceleri uzun zaman alacak ve sermayenizin ve emeklerinizin çoğunluğunun aktığı yer olacak iken , bulut sonrası sadece bir prosedür haline gelmekte. Bulutun benimsenmesi için ilk adımı atmak hiç bu kadar kolay olmamıştı.

map-and-statistical-information-with-smartwatch-background_1134-389

4. Verimlilik Optimizasyonu

Ekipleriniz dokümanlara istediğiniz zaman, her yerden erişebilir, düzenleyebilir ve paylaşabilir, daha fazla birlikte çalışabilir ve daha iyi bir şekilde çalışırlar. Bulut tabanlı iş akışı ve dosya paylaşım uygulamaları, gerçek zamanlı olarak güncelleme yapmalarına yardımcı olur ve onlara işbirliklerinin tam olarak görünür olmasını sağlar.

5.İstediğiniz Yerden Çalışın

Bulut çözümleri ile internet bağlantınız varsa işinize başlayabilirsiniz. Mobil uygulamaları sunan en ciddi bulut hizmetlerinde, hangi cihazla birlikte çalışmanız gerektiğini kısıtlamazsınız.

Sonuç? İşletmeler, çalışanlara daha esnek çalışma ikramiyeleri sunabilir; böylelikle verimliliği isabet almadan kendilerine uygun bir iş-yaşam dengesinin keyfini çıkarabilirler. Bu şekilde çalışanlarınızın verimliliğini arttırabilirsiniz ve aynı zamanda onların daha huzurlu bir şekilde çalışmasına destek olmuş olabilirsiniz.

 

businessman-with-cloud-icons_1134-257Buluta henüz taşınmadınız mı?

Yukarıdaki avantajlardan herhangi biri, pek çok işletmeyi işlerini buluta taşımaya ikna etmek için yeterlidir. Ama hepsini bir araya getirdiğinde? Sonuç apaçık ortada gibi duruyor.

Oracle Golden Gate ve Veri Aktarımı

Server-Room-Cooling-main-pic-570x270

Oracle Golden Gate

Günümüzde birçok şirket için IT alanı çalışmama süresi (Downtime) büyük bir sıkıntı eşkal etmektedir. Bu süre zarfları mümkün mertebe birçok IT çalışanı için akşam/gece saatlerinde mesai saatleri dışında gerçekleştirilmek zorunda kalmakta ve hatta 24 saat açık olan firmalarda çalışma saatleri içerisinde yapılmak zorunda kalmaktadır.

Oracle Golden Gate tam olarak bu noktada yardımınıza yetişen bir yazılımdır. İlk olarak Cullinet Firması tarafından üretilen bu yazılım Oracle tarafından satın alınarak geliştirilmeye ve ilerletilmeye devam etmiş şuan bulunduğu noktaya gelmiştir.  Golden Gate kullanılarak verilerinizi hem güvenli bir şekilde aktarmayı başarabilirsiniz hemde Data Guard konusunda bir adım önde olabilirsiniz. Günümüzün en büyük problemlerinden olan aksama süresini sıfıra indiren Golden Gate hem anlaşmalı firmalarla hemde Oracle Support ile beraber yürütülebilir ve hiç duraksama zamanı olmadan firmanızın aksamamasına yarar.

Oracle Golden Gate’in Firmanıza Faydaları

serverIT maliyetlerinede faydası olan Oracle Golden Gate, hem zamandan hem maliyetten size yardımcı olacağı gibi aynı zamanda riskinizi azaltmayı sağlar. Veri aktarımı esnasında yaşanabilecek herhangi bir sorun aktif olarak düzeltilebilecek olup bu süreçte aksayabilecek her sorun esnasında verileriniz en son hali ile aktif olarak çalışmaya devam edeceği için firmanınızın aksamamasını sağlayacaktır. Böylece zaman, maliyet ve risk konusunda size aynı anda yardımcı olabilecek bir yazılım olma özelliğine sahip.

İşlem esnasında sizin veritabanınızda bulunan dosyalarınız Golden Gate kullanarak öncelikle yazılıma çekilmesi ile bir kopyası oluşturuluyor ve bu şekilde veritabanınız çalışmaya devam ederken arka planda bu çekilen dosyaların kopyası yeni sisteminize aktarılmaya başlıyor. Bu sayede hiç bir zaman iki veritabanı birbiriyle aynı anda iletişim içerisinde olmadığı için hiç bir aksama olmuyor.

Oracle Golden Gate’i ilk aldığı zaman ve hala reklamlarını öncelikli olarak ‘zero downtime’ üzerine yapmakta. En büyük özelliği bu olması ve büyük avantaj sağlamasına rağmen tek faydası bununla bitmiyor. Oracle Golden Gate aynı zamanda normal bir işlem günü esnasında oluşabilecek sorunlar içinde kullanılabiliyor. Düzenli olarak yedeğini Golden Gate ile alınan dosyalar, oluşabilecek herhangi bir sorun anında derhal devreye alınarak çok çabuk şekilde işlemlerin kesintisiz devam etmesini sağlayabiliyor. Bu şekilde firmanınızın veritabanında oluşabilecek herhangi bir sorun anında hiç bir aksama yaşamadan kaldığınız yerden devam edebiliyorsunuz.

Ayrıca sadece Oracle veritabanları arasında değil aynı zamanda başka platformlar arasında da yapılabilmekte, bu sayede cross-platform veritabanları arasında da sorunsuz aktarım sağlayabilmekte.

Özetlemek gerekirse;

Server-Hero

Benim görüşüm, eğer hassas verileri olan büyük bir firma iseniz, kesinlikle Oracle Golden Gate düşünülmeli. Hem verilerinizi, hem maliyetlerinizi hemde devam eden işlemlerinizi düzenli olarak garantiye almış olur ve herhangi bir risk çıkma ihtimalini sıfıra yaklaştırmış olursunuz. Eğer hassas verileri olan bir şirketseniz ve veritabanınızı yükseltmek veya riske girmeden düzenli olarak yedeklemek istiyorsanız, en risksiz çözümünüz Oracle Golden Gate.

 

ERP-CRM1-min

ERP Sistemleriyle Kolayca Çözebileceğiniz 5 Problem

1)Memnuniyetsiz müşterilere son

ERP çözümü sayesinde müşterilerinizin sipariş aşamalarını kolayca yönetebilirsiniz. Ayrıca müşterileriniz yeni ürün özelleştirme talebinde bulunursa ERP çözümüyle üretim sürecinizi değiştirebilirsiniz. Sistem hatalarını ortadan kaldırarak müşterinize en hızlı şekilde dönüş yapmanızı sağlar. Bunun yanı sıra ERP sistemleri sağlıklı veri depolama özellikleri sayesinde ürünleri müşteri ihtiyaçlarına göre özel olarak uyarlamanıza yardımcı olur.

2)İşletme kaynaklarının kontrolsüz kullanımını engelleyin

ERP’ nin ortaya çıkış amacı üretimdeki sıkışıkların giderilmesi, dağıtım kaynaklarının en iyi şekilde planlanması ve stokların minimum seviyede tutulup en yüksek verimin alınmasını sağlamaktır. Bu sayede kaynak planlamasını tek başına yapmamış olursunuz ve bu önemli konuya harcanan zaman ve enerji diğer kollara aktarılarak size para ve zaman kazancı olarak geri döner.

ERP-min

3)Üretim performansındaki düşüşe son

ERP yazılımları üretim gereksinimlerinizi kusursuz bir şekilde karşılayarak özel üretim, siparişe göre üretim, toplu üretim, stoka imalat ve müşterek imalat gibi, farklı üretim hatları için tesis edilmiş olan farklı üretim şekillerinin süreçleri tanımlanıp, planlamasını yaparak denetler.Beklentilerinizin ötesinde bir performans sağlayarak üretim performansınızda gözle görülür bir artış sağlar.

4) Rekabetçi baskılara ve piyasa fırsatlarına karşı anında tepki verin

Günümüz global ekonomisinde ve piyasa şartlarında çok hızlı bir şekilde karşınıza fırsatlar ya da problemler bunun dışında çeşitli baskılar çıkabilir. Bu olumlu ya da olumsuz koşullara vereceğiniz tepkiler sizin bu acımasız ekonomideki yerinizi belirleyici faktördür. ERP sistemleri bu gibi anlık önemli kararlar almanızı gerektirecek durumlarda kullanacağınız bilgileri depolar ve doğru kararları almanızı sağlayacak analizleri yapmanızda en büyük destekçiniz olur.

 

5)Bilginin entegrasyonu ile tek bir noktadan ihtiyacınız olana kolayca ulaşın bilgi kaybını ortadan kaldırın

Bu günlerde bilgi en değerli kaynaklardan biri olmuştur. ERP sistemleri ile işletmenize ait her türlü bilgiye tek bir kaynaktan ulaşabilirsiniz ayrıca çalışanlarınız da bu bilgilere rahatça ulaşarak ihtiyacınız olan raporları oluştururlar. Bu bilgilere tek noktadan erişim kolaylığı karar verme ve raporlama aşamalarında size zaman kazandırır her zaman rakiplerinizin önünde olmanıza yardımcı olur.

HEAD-10-things-to-consider-when-choosing-project-management-software

Oracle Primavera ve Microsoft Project Karşılaştırması

İnsanlar çoğu zaman Microsoft Project ve Oracle Primavera P6 arasındaki farkları merak ederler ve sorarlar. Kesin bir şekilde birisi diğerinden daha iyi demek iki programada haksızlık olacaktır. Çünkü her iki programında birbirine üstün gelen özellikleri mevcuttur. Aşağıda bu farklılıkları inceleyelim.

Kurumsal Çözümler Hakkında

Primavera P6 başından itibaren bir kurumsal çözüm olarak dizayn edilmişti. Microsoft Project ise yalnızca bir masaüstü uygulaması olarak başlayıp Project Server ile kurumsal yetenekler eklendiğini söyleyebiliriz. Artık Primavera P6 kendisini destekleyen uygulamalarla desteklenmektedir. Bu uygulamalara örnek olarak Primavera P6 Analytics, Business Intelligence Publisher, Workflow and Primavera Gateway’i verebiliriz. Bu araçlar proje bilgilerini diğer kurumsal veriler, uygulamalar ve dashboardlarla entegre hale getirir. Microsoftta Dynamics ve Sharepoint’le bu rekabette durmayacağını göstermiş oldu.

Birden Çok Kullanıcı Erişimi

Microsoft Project, birden fazla kullanıcının tek bir projede aynı anda çalışmasına izin vermez. Primavera P6 ise aynı anda birden fazla kullanıcının çalışmasına imkan verir. Hatta kullanıcıların hangi Primavera P6’nın hangi özelliklerini kullanacağını belirtebiliriz. Microsoft Project Server aynı anda bir çok projeyi kullanmayı destekler ancak bir kullanıcı bir projeye erişim sağladığında projeyi kilitler.

msprojectvsoracl

Baseline (Baz Çizgisi)

Microsoft Project’te bir proje için 11 taban çizgisi oluşturabilir. Primavera P6’da sınırsız taban çizgisi oluşturabilir ve bu zaman çizelgelerine herhangi bir zamanda dört basamak atanabilir. 

İlerleme ve Durum

Primavera P6 bu alanda, Progress Spotligh adında bir özellik sunuyor. Progress Spotlight bir sonraki dönemde (gün, hafta, ay, çeyrek veya yıl) herhangi bir durum veya aktivite tablosundaki satırları sarı olarak vurgular. Microsoft Project’te ise önümüzdeki bir zaman diliminde belli bir durumu incelemek için filtreleme seçeneğini kullanmamız gerekir.

Sorunlar ve Risk

Microsoft Project’in proje sorun ve risklerini izlemek için bir özelliği mevcut değildir. Primavera P6 ise bir projeye, WBS öğesine veya aktiviteye karşı riskleri kaydedebilir.

Web Desteği

Primave P6 planları, belgeler ve diğer bilgileri doğrudan yazılımdan HTML’ye dönüştürebilir. Microsoft Project’in böyle bir dışarı aktarım seçeneği yoktur.

Giderler

Primavera P6, kaynak maliyetlerine ek olarak planlanan, kalan ve fiili proje masraflarının (eğitim,seyahat,ODC) aktivitelere girilmesini sağlar. Microsoft Project’in böyle bir özelliği yoktur.

Özel Alanlar

Hem Microsoft Project hem de Primavera P6 özel alanlar oluşturmanıza izin verir. Microsoft Project ayrıca özel alanlar için formül tanımlamanıza ve ek değerler eklemenize izin verir. Primavera P6’da boş bir özel alan oluşturabilirsiniz, ancak içerisine formül tanımlayamazsınız. Bu nedenle kullanıcılar her bir sütun için değerleri elle girmek zorundalardır. Microsoft Project’in özel alanlarındaki arama özelliği ile benzer bir listeden seçilebilecek değerleri içeren bir sütun oluşturmak için P6’daki aktivite kodlarını kullanmamız gerekir.

Sütunlar

Primavera P6’nın birçok sütunu vardır. Her biri size farklı bilgi veren 200’den fazla sütunla birlikte gelir. Sütun kategorileri EVM, Bütçeleme, Maliyetler vb. içerir. Microsoft Project’te yalnızca 40 sütun vardır.

Çoklu Aktivite İlişkileri

Primavera P6’da,aktiviteler arasında birden fazla ilişki türü oluşturulabilir. Örneğin; aynı iki etkinlik arasında FF ve SS’e sahip olabilir. Microsoft Project’te yalnızca iki aktivite arasında bir ilişki kurulabilir.

Dış İlişkiler

Primavera P6’da bir defada birden fazla proje açıldıktan sonra iki farklı projedeki aktiviteyi ilişkilendirmek için aktiviteler arasında özdeş teknikler kullanmak gerekir. Microsoft Project’te ise Projeler Arası Bağlantılar adlı özel bir özellik ile daha kısa sürede aktiviteler ilişkilendirilebilir. 

Proje Web Sitesi

Primavera P6, aktiviteler, kaynaklar, raporlar, riskler, konular, WBS ve bir kullanıcının tanımlayabileceği başka herhangi bir şey dahil olmak üzere tüm proje detaylarını içeren kapsamlı bir web sitesi oluşturubilir. Bu web sitesi özelliği Microsoft Project’te mevcut değildir.

Çoklu Proje Oluşturma ve İzleme

Hem Microsoft Project hem de Primavera P6 birden fazla projenin oluşturulmasına ve görüntülenmesine izin verir. Bununla birlikte, Primavera P6 özellikleri birden fazla proje takibini, birden fazla proje veya WBS karşılaştırması, maliyet ve birim hesaplamaları içerecen karşılaştırma imkanı sağlıyor.

Tartışmalar

Primavera P6,araç içerisindeki diğer ekip üyeleri ile tartışmalara katılma imkanı sağlamaktadır.

İpucu

Yeni ve deneyimli kullanıcılara yardımcı olmak için P6 Profesyonel, sütunların tanımlarını ve hesaplamalarını açıklayan ipucu yardım özelliği sunmaktadır. Aynı özellik daha kısıtlı düzeyde Microsoft Project’te de mevcuttur.

Özetlemek Gerekirse;

Primavera P6 ve Microsoft Project arasında yukarıdaki listenin haricinde birçok farklı özellikler mevcuttur. Fakat projeniz için hangi yazılımın daha uygun olacağını tavsiyeler üzerinden belirlemek yerine iki programında özelliklerini ve farklılıklarını iyi tanıyıp; şirketinizin kurumsal yapısını, projenizin özellikleri ve proje takip süreçlerinizi göz önünde bulundurarak seçmeniz daha verimli olacaktır.

Bir projenizde Primavera P6 kullanırken bir başka projenizde Microsoft Project kullanmanız daha verimli olması mümkün olabilir.

Bu sebeple öncelikle projelerinizin planlama ve izleme süreçleri için ihtiyaç listesi ve beklentilerinizi belirlemeniz gerekmektedir.

planlama-mühendisi

Planlama Mühendisinin Projedeki Yeri

business

Planlama mühendisi temel olarak projenin, iş programını hazırlayan ve takip eden kişi olarak tanımlanabilir.Fakat projelerde gerek ön hazırlık,hazırlık ve uygulama safhalarında planlama mühendisleri kendilerini yalnız hissederler.Bunun sebebi diğer disiplin yetkililerinin ve yöneticilerin sürece dahil olmaktan kaçınmaları.Bu projelerde etkili bir planlama sürecinin yürütülememesine yol açmaktadır.Örneğin;inşaat mühendisi tabanlı akademik geçmişi bulunan planlama mühendisinin elektromekanik,peyzaj gibi diğer disiplinlerin iş akışlarına tam anlamıyla hakim olması beklenemez.Dolayısıyla tüm süreçlerde diğer bu disiplinlerinde sürece zaman zaman dahil olması gerekmektedir.

 

Proje süreçlerini göz önünde bulundurarak ilerleyecek olursak;proje ön hazırlık süreçlerinde tüm disiplinlerin saha yetkilileri ve yöneticiler ile birlikte planlama toplantısı yapılması gerekmektedir.Ve bu toplantı proje için önemsenmelidir.Proje detayları incelenerek planlama sürecine etkiyecek noktalar not alınmalıdır.Planlama mühendisi bu toplantıda moderatör konumunda olmalıdır.Geçmiş proje deneyimlerine dayanarak dikkate alınacak noktaları sorgulamalı ve toplantının amaç dışına çıkmaması için yönlendirmelidir.

 

Hazırlık sürecinde ise daha düzenli periyotlarla planlama toplantıları tekrarlanmalı ve proje daha detaylı incelenmelidir.Etkili ve gerçekçi bir planlama süreci için saha yetkililerinin görüşleri muhakkak dikkate alınmalıdır.

 

Projenin uygulama safhasında planlama mühendisi matematiksel olarak projenin en hakim mühendisi konumundadır.Elbette ki kurgu düzgün sağlanmış ise.Sahadan veri akışı şeffaf ve net olmalıdır.Gerektiğinde planlama mühendisinin uygulamaları yerinde görmesi gerekir.Bu takipler iş programında güncellenmelidir.Maliyet,malzeme ve adamsaat verilerinin kusursuz olmasa da kusursuza yakın takibi proje ekibi için projenin hakimiyeti maksimize eder.

 

Planlama mühendisi sahadan akan bu verileri işleyecek olan mühendistir.Gelen verileri analiz edip açık ve net bir şekilde raporlar hazırlamalıdır.Gereksiz detaylarla raporu boğmamalıdır.Periyodik raporları projenin başlangıç tarihinden itibaren değil yalnızca bir önceki rapor tarihinden itibaren hazırlamaladır.Rapor içeriğine kendi kritik gördüğü noktalara değinip,tavsiyeler verebilir.Örneğin;kritik aktiviteleri gösterip dikkat edilmesi gerektiğini hatırlatması gibi.Görsel,grafiksel ve histografik raporlar matematiksel verileri işlemenin en tercih edilen yollarından bir kaçıdır.

 

Etkin yürütülmüş bir planlama sürecinin projeye katkısı tartışılamaz.Elbette ki bu planlama mühendisinin elindedir.Planlama mühendisinin projede kendini konumlandırmasıyla alakalıdır.Hazırcı bir duruş sergileyip,verilerin gelip ağzınıza düşmesini beklerseniz proje için bilgisayar başındaki bir operatörden ileriye gidemezsiniz.Projeyi bir bütün olarak ele alıp sizinde projeye birşeyler

katmanız gerekmektedir.

 

Naçizane tavsiyem bir planlama mühendisi olmak için sektörde kullanılan yazılımlardan daha önce yüzeysel olarak saha uygulamaları ve proje yönetim metodolojisi ayrıca detaylı olarakta planlama yönetimi metolojisine hakim olmanız gerektiğidir.

gridyazı-min

Grid Teknoloji Bilişim Entegratörlüğü Vizyonu

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de bilgi teknolojileri hizmetine yönelik gereksinim ve talepler her geçen gün daha fazla artmakta, fakat bununla birlikte bu hizmetlere ayrılan kaynaklar ise çok daha kısıtlı kalabilmektedir.

Özellikle ülkemizin bilişim altyapısı ihtiyacı da dikkate alındığında, kamunun ve özel sektörün kendi kaynaklarıyla istenilen zaman ve nitelikte gerçekleştirmekte zorlanacağı birçok projeleri mevcut. Bilgi teknolojileri hizmetleri gibi önemli ve bunlarla ilişkili hizmetlerin tasarım ve yönetim süreçlerinde bilişim firmalarının sermaye, tecrübe ve becerilerinden istifade edilmesi bilgi teknolojileri hizmetlerinin daha etkin, daha nitelikli ve daha verimli bir şekilde sunulabilmesi açısından önemli katma değerler sağlamaktadır.

Grid Teknoloji kurulduğu 2009 yılından bu yana bilişim hizmetleri alanında faaliyet göstermektedir ve bu çerçevede kapsam ve başarılı sonuçları ile her biri kendi alanında referans projeler olarak nitelenebilecek 100’ün üzerinde ulusal ve uluslararası projeler gerçekleştirmiş ve bu çerçevede de ülkemizin en önde gelen bilişim firmalarından birisi haline gelmiştir.

Grid Teknoloji, bilgi teknolojileri sektörünün diğer tüm sektörlerden farklı olan dinamik/değişken yapısı, multi-disipliner ve talepkar kullanıcı profili ve hataya tahammülsüz iş süreçlerinin de doğal bir sonucu olarak, uygulamalarının diğer tüm bilişim uygulamalarından farklı olması gerektiğinin bilincindedir. Hem proje uygulama metodolojisini ve hem de kurumsal organizasyonunu sektörün bu doğal gerçeği doğrultusunda tasarlanmıştır.  Bu nedenle Grid Teknoloji sadece klasik bir entegratör firması görüntüsünde değildir. Hem kurumsal yapılanması hem de buna uygun personel organizasyonu ile müşterilerine sadece hepsi kendi alanında özgün ürünlerini değil sektördeki alan uzmanlığını ve bilgi transferini de sağlayan bir proje ortağı hüviyetindedir. Toplam 100’ün üzerinde tümüyle saha deneyimli personeli ile müşterilerinin ihtiyaç duyduğu bilgi teknolojileri alanındaki her türlü gereksinime cevap verebilecek, aralarında zengin bir uzman kadrosu barındırmaktadır.

gridyazı2-min

Grid Teknoloji, konusundaki gelişmeleri yakından takip eden ve bu yöndeki gelişmeleri hizmetlerine yansıtan ve uluslararası bilişim standartlarının ülkemize ve yurtdışında yaygınlaşmasını hedefleyen ve bu konuda öncülük yapmaya çalışan bir firmadır. Bu çerçevede firmamız tarafından geliştirilen tüm sistemler uluslararası kabul görmüş bilişim standartlarını desteklemektedir. Özellikle bilgi sistemlerinin farklı sistem ve cihazlarla entegrasyonu için bu standartlara uyumluluk çok önemlidir.  Grid Teknoloji, bilgi teknolojileri sektöründeki sürdürülebilir başarı için inovasyonun ve Ar-Ge’nin önemine inanmakta ve bilişim teknolojilerinde yaşanan gelişmeleri de yakından takip etmektedir. Günlük operasyonel yükü çok yoğun olan bilgi teknolojileri sektöründe, bilişim firmalarının yoğun operasyonel yüke cevap verebilme ve hem de yeni ve özgün bilgi teknolojileri hizmetleri gerçekleştirebilme konusunda kaynak yaratabilmek adına sıkıntı yaşayabilmektedir. Ayrıca mevcut kaynaklarını yeni/özgün ürünler geliştirmek veya mevcut ürünlerine ilave özellikler katabilmek yerine günlük operasyonel gereksinimlere yönlendirmek zorunda kalabilmektedirler. Grid Teknoloji bu kapsamda, diğer bilişim firmalarının aksine, tümüyle yeni/ilave ürün/özellikler geliştirmeye konsantre bağımsız bir Ar-Ge ekibi oluşturmuş ve bu sayede bilgi teknolojileri sektörünün hızla değişen gereksinimlerine ve önceliklerine cevap verebilecek yeni ve özgün ürünler yaratılabilmektedir.

Grid Teknoloji gerek kendi geliştirdiği yazılımlar, gerekse de dünyada hatırı sayılır çözümlerin Türkiye ve Orta Asya Distribütörlüğü ile (Oracle, Microsoft, Dell, HPE, Huawei, IBM gibi onlarca vendor ve 40’ın üzerinde ürün grubuyla) müşterilerine uçtan uca çözüm sağlamakta ve know-how paylaşımında bulunmaktadır. Ayrıca Grid Teknoloji, tek bir Vendor bağımlısı olarak değil, birden fazla Vendor’un çözümleri konusunda uzmanlaşan kadrosu ile bağımsız ve objektif en doğru uygulanabilir çözümü sunmaktadır.

gridyazı1-min

Türkiye ve dünyanın en önde gelen İnşaat, Bilişim, Sağlık ve Sanayi şirketleriyle çalışıyor olması bu tecrübe birikiminin yansımasıdır. Proje yönetimi ekibimiz Asta Powerproject, Primavara, Tilos Linear Project, Ms Project gibi çözümlerle müşterilerine daha efektif proje yönetimi yapabilmeleri için uygun çözümler sağlamakta, bununla birlikte eğitim ve danışmanlık faaliyetlerinde bulunmaktadır.

Grid Teknoloji  Veri Tabanı Yönetimi destek hizmetleriyle projelerde daha performanslı daha etkin ve daha güvenli çalışmayı sağlayarak, ihtiyaca uygun servislerin seçilerek ve proje önceliklerinizi dengeleyerek, bilgi teknolojileri bütçesini kolaylıkla yönetebilen ve ilgili personellerin Grid Teknoloji uzmanları tarafından sağlanan Veri Tabanı Yönetimi desteği ile uzman sistem yönetimi kazandırılarak projelerde ki maliyetleri düşürmektedir.

Grid Teknoloji ulusal ve uluslararası 100’ün üzerinde gerçekleştirmiş olduğu projelerde elde ettiği deneyimi, ulusal ve uluslararası  projelerde kullanmaktadır. Bu çerçevede başarılı bir bilgi teknolojileri hizmetinin klasik ürün sağlayıcı kimliğinden ziyade gerçek anlamda bir proje ortaklığı ile gerçekleştiğini bilen ve tüm projelerinde bu yaklaşımı sergileyen Grid Teknoloji, kurumunuzun Bilgi Teknolojileri Hizmeti kapsamında her türlü desteği vermeye hazır olup, projelerinizde rol alabilme heves ve heyecanı içerisindedir.

Bilgilerinize saygılarımızla sunarız.

Veri Depolama ve Yedekleme Çözümlerinin Kritik Önemi

03e50472bbd281a1cf37f17c7c51a274

Günümüzde şirket ve marka verilerinin katlanarak maksimum hızda artmasıyla veri depolama ve yedekleme şirketler için hayati önem taşımaya başlamıştır. Bu verilerin sağlıklı bir şekilde periyodik olarak yedeklenmesi ve daha güvenli alanlarda depolanması şirketlerin olağan ihtiyaçları olarak karşımıza çıkmaktadoır.

Şirketlerin verilerini birden fazla depolama ünitesinde bulundurması verimlilik, iş sürekliliği ve veri yönetimi gibi birçok konuda olumsuz sonuçlar doğrulabiliyor ve mevcut durumu karmaşıklığa sürükleyebiliyor. Bu nedenle tüm kurumun veriyi aynı sistem üzerinde depolanarak verinin güvenliği, farklı protokoller (FC, iSCSI, NFS, CIFS) ile istenildiği anda ulaşımı , farklı teknolojilerin bir arada kullanımı ve yönetilebilirliği sağlanması çok önemli bir konu.

Bugün çeşitli uygulamalar ve çeşitli ihtiyaçlar doğrultusunda farklı protokoller uygulanmaktadır. Konumlandırılacak olan konsolidasyon çözümü de herhangi ek bir gereksinimi olmadan farklı protokolleri destekleyebilmelidir. Sistem çeşitli arıza durumlarında kendi kendini yedekleyecek şekilde konumlandırılmalı ve iş akışı sağlanmalıdır. Yaşanan hata durumlarında sistem geri dönüşleri minimum veri kaybı olması için maksimum hızda olmalıdır ve en önemlisi sistem en düşük kesinti ve veri kaybı ile geri döndürülebilmelidir. Veri depolama sistemleri birçok yeni yazılımla da desteklenebilmektedir. Bu yazılımların temel amacı verinin yedeklenmesi, iletilmesi, depolanması için yüksek verimlilikle performans gösterebilmektir.

İşletmeler için artık veriler bir altın değerinde olup bu verilerin olası kayıpları şirketler için felaket oluşturmaktadır. Olağanüstü durumlarda, veri kaybı yaşanması, sistemin ya da depolanan verinin geri yüklenmesinde yaşanan sıkıntılar kurumlar için çok ciddi problemler oluşturabilmektedir.

İş sürekliliğini ve verilerin güvenliğini en üst seviyede sağlamak için alınması şart olan başlıca önlemlerden biri verinin yedeklenmesidir. Aşırı öneme sahip olan verilerin yedeklenmesi için gerekli sistemler kurulmalı ve takibi düzenli olarak yapılmalıdır.

Yedekleme sistemlerinin oluşturulmasında; yedeklenecek verinin boyutu ve türü, yedekleme sıklığı, verideki değişim oranı, tolere edilebilecek maksimum veri kaybı ve istenilen geri dönüş süresi gibi parametreler günümüz koşullarında oldukça önemlidir.

crm-sistemini

Müşteri İlişkileri Yönetiminin Önemi

Müşteri ilişkileri yönetimi, firmaların müşterilerle buluşma noktalarının doğru analiz edilmesi sağlanarak doğru stratejilerin oluşturulmasıdır. Yapılan doğru planlamalarla ve kapsamlı analizlerle hedef müşteri kitlenize rahatça ulaşmanızı sağlar.Özellikle günümüzde kitlesel pazarlamanın önemini kaybetmesiyle müşteri ilişkileri yönetiminin önemi artmıştır. Gelişen iletişim teknolojileri sayesinde kitlesel pazarlama yerini bireysel pazarlamaya bırakarak elde edilen verimde ciddi artışlar meydana getirmiştir.

 

Müşteri İlişkileri Yönetimi’nin Temel Amaçları

Müşteri ilişkilerini karlı hale getirmek

Satış ve pazarlama departmanlarının müşterilerle uzun ve karlı ilişkiler kurmalarını desteklemek

Farklılaşma Sağlamak

Müşterileri birebir tanımaya çalışarak kitlesel pazarlamalar yerine bireysel pazarlamaya yönelmek

Maliyetleri Düşürmek

Mevcut müşterinin muhaza edilerek elde edilecek ilave kazançlar ve satış maliyetlerindeki tasarruflar ile maliyetleri düşürmek

Uyumlu Faliyetler Sağlamak

Eldeki bilgiler birleştirilerek yüksek düzeyde müşteri bilgileri sentezlenir ve internet fırsatlarıyla harmanlanarak müşteriye ulaşım sağlanır

Müşteri Taleplerini Karşılamak

Müşterilerden doğru bilgileri alarak onlara en doğru hizmeti vermek

 

CRM Sistemlerinin Avantajları

crm

CRM Sistemleri altyapınızla tamamen uyumlu halde çalışır. Satış birimi geniş müşteri data havuzunda kolayca çalışarak hedelere ulaşır. Potansiyel müşteriyi takip eder, yukarı ve çapraz satış fırsatları oluşturur. Doğru analizleri yaparak her bir müşteriye özel cezbedici teklifler sunularak satış rakamları arttırılır. Bu sayede işletme müşterileriyle kalıcı ilişkiler kurar. Bu sayede müşteri memnuniyeti en üst düzeye çıkmış olur ve müşteri memnuniyetiyle beraber markaya bağlılık sağlanır. Marka bağlılığı müşteri memnuniyetiyle birlikte gelen uzun yılların oluşturduğu bağlılıktır. Ayrıca süreçler otomatikleşerek zamandan ve paradan tasarruf sağlanır. CRM yazılımları sistemlerinize kolay entegre olarak kullanım kolaylığı sağlar. Bu durum size kaynak ve zamandan yüksek kazanç sağlamanıza yardım eder.

CRM ile Kolayca Çözebileceğiniz Problemler

 • Ofis dışarısında müşteri bilgilerine rahatça ulaşın:CRM ile ofis içerisinde olmasanız da kolayca müşteri bilgilerine ulaşıp sorunları çözersiniz
 • Müşteriler ile daha önceden görüşülen konuların takibinde sıkıntı yaşamayın:Daha önceden birçok müşteri ile yaptığınız görüşmelerde katedilen yolu anında görebilir takibini rahatça sağlayabilirsiniz
 • Yapılacakları doğru planlayın:Görev planlamalarını doğru yaparak stratejileri doğru oluşturun
 • İletişim sorunlarını ortadan kaldırın:Ekip olarak her zaman aynı masada olamayabilirsiniz, bu gibi durumlarda ekip üyeleri birbirlerine kolayca bildirim göndererek zaman kayıplarını önler
 • Otomatik Uyarı Sistemleri ile son gün tarihlerini asla unutmayın:Otomatik uyarı Sistemleri ile deadlineları unutmamış olursunuz.
iszekası

İş Zekası Çözümlerinin Önemi

Bir organizasyonun ham verilerini analiz etmek ve çalışanların bu verilere kolayca ulaşmalarını sağlamak için kullanılan çeşitli yazılım uygulamalarına iş zekası (Business Intelligence, BI) denir. İş zekası Sistemleri kuruluşların etkinlik ve finansal fayda etmek amacıyla performansla ilgili gerekli kararları en iyi şekilde verebilmeleri ve ölçümleri yapabilmeleri, performansı en iyi şekilde yönetebilmeleri ve optimize edebilmeleri için bilginin gerekli şekilde kullanılmasıdır. Neden kurumlar bu ürünleri kullanırlar?

 • Kurumların maliyetlerini azaltması
 • Fırsatların fark edilmesi
 • Sorunların çözülmesi
 • Verimliliğin arttırılması
 • Analiz

IsZekasi2

Günümüzde birçok firma iş zekasını kullanarak rakiplerinin önüne geçmeye başlamışlardır. Özellikle finans ve bankacılık sektörü iş zekası sistemlerinden en çok faydalanan bölümlerdir. Totalde iş zekası kullanan kurumlar arasında bu oran %38 e takbul etmektedir. Daha sonra %28 ile sağlık sektörü ikinci sırada gelmektedir. Bu sıralamayı restoran zincirleri ve perakende mağazalar takip ederek BI yazılımlarının en büyük kullanıcıları olmuşlardır. Restoranlar menülerine ekleyecekleri yeni ürünleri seçmek için BI’ dan faydalanmaktadırlar. Ayrıca hangi servislerin kaldırılacağı ya da beklenilen performansın altında kalan mağazaların kapatılması gibi önemli kararlar verilirken İş Zekâsı araçlarından faydalanılır. Yiyecek tedarikçileriyle sözleşme yenileme, verimli olmayan süreçlerin geliştirilmesi için seçeneklerin belirlenmesi gibi stratejisel durumlarda da BI raporları karar alınırken en çok faydalanılan unsurların başında gelmektedir. Çünkü mağaza zincirleri fazlasıyla operasyonlara bağlıdır ve BI operasyon yönetiminde bünyesinde barındırdığı datalar ile kurumlara yardımcı olmaktadır. Restoran zincirleri diğer tüm endüstriler arasında BI sistemlerini en çok kullanan kurumlardır.

İş Zekasının ortaya çıkmasındaki en büyük neden globalleşen rekabet oranındaki yükseliştir. Dünyanın bir ucunda gerçekleşen ufak bir gelişme başka bir ülkenin ekonomisini etkileyebilmektedir. Tüm kuruluşlar böyle rekabetçi bir ortamda yer almaya çalışırken risk unsuru doğar. Şirketler, güncel kalmak için daha çabuk ve en uygun kararları almak zorunda kalır. Sonuç olarak, verilmesi gereken kararlar artınca İş Zekasına olan ihtiyacı doğurmuştur. İş Zekası çözümlerinin en önemli özelliği, işletmelerin raporlarına analiz alanında derinlik sağlamasıdır. İş Zekası araçları kullanıldığında raporlar gerçek zamanlı veriler kullanırlarak oluşturulur, anlık olarak harmanlanarak hazırlanır. Uygulama geliştirilirken raporlama araçları da eklenir, zaman ilerledikçe veri artar ve farklı kaynaklardan veriler alınmaya başlanır. Bu durumda raporlar etkisizleşir ve İş Zekası çözümlerine fazlasıyla gereksinim artar. Öte yandan farklı uygulama ve veri tabanlarından veri alan kurum sistemlerinde veriyi ilişkilendirerek anlamlandırma noktasında İş Zekası Sistemleri en uygun çözümü getirir. Raporlama süresince karar destek mercileri,veri madenciliği, veri ambarı araçları da kullanılmaktadır. İş Zekası, acil durumlarda çok önemli olan ve çabuk karar vermeyi gerektiren iş süreçlerinde görünürlük ve beceriyi artırarak raporlarınızın hızlı ve kısa sürelerde elde edilmesini sağlar.

 İş Zekasının Geleceği

Veri büyüklüğü her geçen gün hızla artmaktadır. Örnek vericek olursak, Amazon iki büyük veritabanında toplam olarak 42 terabyte’lık very bulundurmaktadır, YouTube’a her gün 65 bin yeni video yüklenmektedir. Gelecekte şirketler global rekabete ayak uydurmak ve beklentileri karşılayabilmek için IB sistemlerinden en iyi şekilde faydalanması gerekmektedir. Bu Sistemleri kullanmayan kuruluşlar doğal seleksiyonda elenmeye mahkumdurlar.

yonetim_hizmetleri_proje_yonetimi

Proje Yönetiminde Kritik Yol ve En Uzun Yol Farkları

Kritik yol ile ilgili raporlamalar bir projenin yönetim sürecinde işveren tarafından en çok talep edilen belgeler arasında yer alır ve bu konuyla alakalı birçok farklı talep gelme ihtimali sebebiyle bir planlamacının tam olarak hakim olması gereken konulardandır.
Peki, raporlamalarınızda kullanmanız gereken veriler gerçekten kritik yol (critical path) verileri mi olmalıdır yoksa en uzun yol (longest path) ile alakalı verileri de kullanmanız gereken durumlar karşınıza çıkacak mıdır? Bu paylaşımımızda böyle bir dönemeçle karşılaştığınızda doğru kararı almanıza yardımcı olmak için bu iki terimi size daha iyi tanıtmaya çalışacağız.
kritik yol

Projenizdeki aktivitelerin bitiş tarihleri açısından öncelik sırası söz konusu olduğunda bu iki terim çoğunlukla birbirinin alternatifi olarak kullanılmaktadır. Bu yazının devamında da bahsedeceğimiz üzere aslında bu iki kavram arasında önemli bir ayırım vardır.

Bir Projenin Kritik Yolu Ne Demektir?

Aslında kritik yol projenin durumuna göre farklılık gösterir. Çok yaygın olan bir tanıma göre kritik yol toplam bolluğu sıfır olan aktivitelerden oluşan yola verilen isimdir. Bu tabi ki doğru bir yaklaşımdır yalnız sadece çok katı bir şartlar silsilesinin gerçekleşmesi durumunda. Peki, nedir bu şartlar beraber göz atalım.

 1. Proje bitiş tarihi kullanılmamalıdır

Eğer projenizi oluştururken bir bitiş tarihi kullanmışsanız (Primavera’da must finish by tarihi) ve bu tarihe göre geç kalmışsanız projenizde eksi bolluklar, erken bitirmişseniz ise artı bolluklar meydana gelecektir ve bazı aktiviteler bollukları artık sıfır olmadığı için kritik yolda görünmeyeceklerdir.

 1. Kısıt kullanılmamalıdır

Kısıtlar aktivitelerin toplam bolluklarını değiştirirler. Kısıt kullanılan aktivitelerde negatif bolluklar görülebilir ve bu aktiviteler bu negatif bollukları öncül ya da ardıl aktivitelerine iletebilirler. Böylece toplam bolluğu değişen bazı aktiviteler kritik yolda artık görünmeyeceklerdir.

 1. Projede gerçekleşen (actual) olmamalıdır

İlerleme girilmesi aktivitelerin toplam bolluğunu ve dolayısıyla kritik yolu etkileyen bir diğer faktördür.

Görüldüğü gibi toplam bollukları sıfır olan aktiviteleri kritik yol olarak alma kabulü bazı karmaşık projelerde problemler yaratabiliyor. Peki, projenizin kritik yolu ne olmalıdır? Projenizde kritik olarak görünen fakat yazılımın toplam bolluğunu sıfır olarak gösterdiği aktiviteleriniz ya da pozitif toplam bolluğa sahip olan fakat işverenin gözünde kritik olan aktiviteleriniz olamaz mı?

Bir Projenin En Uzun Yolu Ne Demektir?

Longest Path tüm proje boyunca uzanan ve toplam sürenin diğer bütün alternatif yollara göre daha uzun olduğu yola verilen isimdir.

En uzun yolun kullanılmasının proje planlamasında oluşacak ve proje bitiş tarihinde uzamaya yol açacak herhangi bir sapmanın kesin olarak gözlemlenmesini sağlayacağını söylemek bu durumda yanlış olmaz.

Hangisini Kullanmalısınız?

Bizim tavsiyemiz projelerinizde en uzun yolu görüntülemeniz ve kullanmanız yönünde. Çoğunlukla işverenin istekleri farklı yönde gelişebilir fakat longest path kullanımı sayesinde proje bitiş tarihindeki saplamaları daha yüksek oranda azaltmanız mümkündür.

Ayrıca birçok yazılım bu iki yolu birden görüntülemenize izin vermektedir.

Kritik yol kullanımında ise yazılımın kritik yolu nasıl tanımladığını ve ne gibi durumların program içindeki toplam bollukları etkilediği hakkında kapsamlı bilgilere sahip olmak gerçek verileri ulaşılması bakımından çok önemlidir.

PMP Sertifikası ile Kariyerinizi Nasıl Daha İleri Taşıyabileceğinizi Gösteren 6 Sebep

PMP Sertifikası ile Kariyerinizi Daha İleriye Taşıyın

Proje yönetimi departmanında çalışmak içerisinde en ince detaylara kadar analiz yapma yeteneği, saha ile alakalı mutlak hakimiyet ve alanında daha önceden kanıtlanmış başarıları bulundurma gibi özellikler barındıran ve dolayısıyla uzmanlık gerektiren bir süreçtir. Fakat planlamacılar ve proje yöneticileri çoğu zaman kendilerinin geçmiş başarı ve tecrübelerini ispatlama konusunda sıkıntılı anlar yaşayabiliyorlar.

Proje yöneticileri PMP sertifikasına sahip olarak artık iş konusundaki güvenilirliklerini belgeleyebilirler. PMP sertifikası sizin geçmişte ve günümüzde proje yöneticiliği ile ilgi edindiğiniz birikimin dünya çapında değerini gösteren bir sınav ve bu konudaki yeterliliğinizi kanıtlayan bir belge olarak karşınızda duruyor.

Eğer sizde PMP sertifikası almayı düşünüyorsanız gelin hep beraber bu sertifikaya sahip olarak kariyerinizi nasıl daha ileriye taşıyabileceğinize göz atalım.

1)Dünya çapında onaylı akreditasyon

Farklı kültürler ve demografik yapılarda proje yöneticilerinden beklentiler farklılık gösterebilmektedir fakat PMP sertifikası dünya çapında kabul gören bir yeterlilik belgesidir. Sonuç olarak bu sertifikaya sahip olmanız sizi dünya çapında tercih edilebilir bir aday konumuna getirecektir.

2)Ücret artışı

PMP sertifika sınavına girme hakkını eğitiminiz ve sahadaki tecrübeleriniz doğrultusunda kazanırsınız. Eğer iki yıllık bir mezuniyet dereceniz varsa sınava girme hakkı elde edebilmek için sahada 7.500 saatlik proje yönetimi tecrübesi ve 35 saatlik bir eğitime ihtiyacınız vardır. Eğer dört yıllık bir mezuniyet derecesine sahipseniz ise 4.500 saatlik tecrübe ve yine 35 saatlik bir eğitim PMP sınavına girme hakkı elde etmeniz için yeterlidir. Eğer bu yeterliliklere sahipseniz ve sertifikayı almaya hak kazanırsanız gelecekte çalışacağınız projelerdeki ücretlerinizde artış görülecektir zira PMP sertifikası şirketlere proje yöneticisi adayının yeterliliği ve sürekli öğrenme konusundaki istekliliği konusunda sunulan sağlam bir kanıttır.

3)Proje yönetimi konusunda gelişmiş beceriler

PMP sertifikasına sahip olan proje yöneticilerinin proje yönetim süreçleri ile alakalı yüksek kalitede becerilerinin olduğuna inanılır. PMP sertifikanızın devamlılığı için sertifikaya sahip olduğunuz andan itibaren her üç yıl içinde en az 60 profesyonel gelişim puanı (PDU) kazanmanız gerekmektedir. Bu puanlar şirketler açısından sizin proje yönetimi açısından gelişiminizi sürdürdüğünüzü kanıtlayan birer belge olacaktır.

4)PMP sertifikasına sahip proje yöneticileri sertifika sahibi olmayanlara karşı avantaj kazanır

Benzer kariyerlere sahip iki proje yöneticisinin aynı iş için başvuru yaptığını varsayalım. Bu noktada PMP sertifikası ona sahip olan yönetici adayı için tüm geçmiş eğitim ve tecrübelerini belgeleyen bir araç haline gelecektir. PMP sertifikasına sahip olmak proje yöneticileri için şirketlerin gözünde bir tercih sebebidir.

5)PMP sertifikası proje yöneticiliği kariyeri için olmazsa olmazdır

Eğer proje yönetimi konusunda bir kariyer planlaması yaptıysanız kesinlikle PMP sertifikasına sahip olmalısınız. Bu sertifika sizin kariyer planınız konusundaki bağlılık ve kararlılığınızı kanıtlayan bir araç olacaktır.

6)Şirketler PMP sertifikasına sahip proje yöneticilerinin birikimlerinden faydalanmak isterler

Modern zamanda şirketler faaliyet gösterdikleri alanlarda lider olmayı hedeflerler ve dolayısıyla yetenekleri sertifikalarla kanıtlanmış çalışanlar onlar için organizasyonlarına kattıkları artı bir değer olarak görünmektedir. Kurulum aşamasındaki yeni bir proje için PMP sertifikasına sahip bir proje yöneticisinin pazarlama açısından o projeye nasıl bir artı değer katacağını düşünün…

PMP sertifikasına sahip olan proje yönetici sayısı her geçen gün artmaktadır. PMP sertifikasına sahip olmak şu an için bir tercih gibi dursa da ilerleyen süreçlerde proje yönetimi alanında çalışmak isteyenler için bir ön şart haline geleceği gerçeği ortadadır. Eğer sizde proje yönetimi konusunda kariyer yapmayı planlıyorsanız çok geç olmadan PMP sertifikanızı edinerek inşaat, mimari, ulaştırma ve enerji endüstrisi gibi birçok alanda uluslararası yeterliliğinizi ispatlayarak kariyerinizi şekillendirmeye başlayabilirsiniz.

risk-analizi

RİSK ANALİZİ

Risk Analizi Yönetimi

Risk Analizi Nedir?

Risk kavramı, sonuçları belirsizlik içeren hemen hemen her türlü insani karar alma eylemine uygulanabilir. Bu belirsizlik, karar alma işleminin zorunlu bir özelliği olan geleceğe yönelik olmasından kaynaklanmaktadır. Bu nedenle zaman, risk ile uğraşılırken göz önünde bulundurulması gereken merkezi bir değişkendir.

Pek çok durumda, ters giden olayların etkileri finansal kayıp şeklinde ortaya çıkmaktadır. Profesyonel danışmanların, müteahhitlerin, taşeronların ve tedarikçilerin görevi; aksaklığın meydana gelmesine yol açabilecek birbirinden ayrı risk kaynaklarını belirlemek ve bu riskleri taşıyabilecek en uygun organizasyonu sağlayacak bir risk yönetim stratejisi geliştirmektir.

 • Stratejik kararlarda ele alınan değişkenle ilgili olan riskin kapsamlı olarak anlaşılmasını sağlayan yöntemlerin bütünüdür. Başka bir ifade ile, ilgi duyulan değişkene ilişkin kestirim, olasılık dağılımı biçiminde ortaya konur.

Risk Analizi Alanları

 • Kaynaklar
 • Yönetim
 • Kalite
 • Finans
 • Alt yüklenici
 • İletişim
 • Bilgi ve Bilgilendirme
 • Süreç ve Onay
 • Ticari
 • Çevre

Firmalar tarafından yönetilen en önemli risk konuları bütçeleme, zamanlama, faaliyetlerin gerçekleştirilebilirliği, performans ve ürün gidi/çıktı riskleridir.

İterasyon Sayısı

Projelerde risk analizi sınırsız sayıda olasılık hesabı kullanılarak yapılabilir. Minimum 300 olmak kaydıyla, genel olarak 300 ile 500 arasında iterasyon hesaplanmalıdır. İterasyon sayısı arttıkça ihtimallerdeki hassaslık artar. 500 ve üzeri iterasyon kullanmanız gerekliyse Monte Carlo yöntemi yerine Hypercube yöntemi tercih edilmelidir.

Olasılıkların Derecelendirilmesi

Risk analizinde belirlenen maddeler gerçekleşme olasılıklarına göre 1 puan ila 5 puan arasında derecelndirilir. 1 puan çok düşük düzey gerçekleşme olasılığı olup 5 puan çok yüksek düzey gerçekleşme olasılığıdır. Bu olasılık düzeylerini planlama programlarında kod atayarak doğrudan belirleyebilirsiniz.

risk analizi

Risklerin Etki Şiddeti

Risklerin projeyi hangi şiddette etkileyeceğinin derecelendirmesidir. Şiddet de 1 ila 5 arasında derecelendirilir ve 5  puanlı risk projeyi çok üst düzeyde etkiler, projenin durmasına neden olabilir; anlamındadır.

Risk Analizi Yöntemleri

 • Monte Carlo 2)  Latin Hypercube
 • Monte Carlo Simülasyonu,  aldığınız kararlara ait bütün olası çıktıları görmenizi, riskin etkilerini değerlendirmenizi dolayısıyla belirsizlik ve değişkenlik altında  daha iyi kararlar verebilmenizi sağlar.

risk analiziMonte Carlo Simülasyonu quantitative analiz yapabilmeniz ve karar alabilmeniz için bilgisayarda uygulanan bir matematik tekniğidir. Monte Carlo size neler olabileceğini ve bu çıktıların hangi olasılıkla olacağını söyler. En kritik girdi değişkenlerinizi kolayca görebilmenizi sağlar.

 

 

risk analizii

 

 

Latin Hypercube simülasyonu, kümülatif olasılıklar skalasında kümülatif eğriyi eşit zaman aralıklarına böler, daha sonra içerik dağılımının her bir zaman aralığından rastlantısal değerler alır. Test edilen kombinasyonlara göre sonuçlar Monte Carlo Metodu ile kıyaslandığında Hypercube ile yapılan sonuçlar daha yakındır. Bu metod daha fazla iterasyon yapmanızı destekler.

 

Risk Analizinde simülasyon süreci

Risk Analizi Modelleme

 1. Modelin geliştirilmesi
 2. Bağımsız değişkenlerin bilgisayara girilmesi
 3. Bağımlı değişkenlerin bilgisayara girilmesi
 4. Denklemlerin bilgisayara girilmesi
 5. Sonuçların alınması ve yorumu

Değişkenlerin Modele girilmesi

 • Değişkenler olasılık dağılımı olarak belirlenir. Değişken için dağılım türünü seçmek;
 • Değişkenlerin alabileceği min-max değerler (dağılım aralığı)
 • Min-max değerler arasında değişkenin alabileceği olası değerler
 • Tüm olası değerlerin göreli olarak gerçekleşme olasılığı
 • Dağılımlar;
 • Histogram ve dikdörtgen dağılımlar
 • Üçgen dağılımlar
 • Normal dağılımlar
 • Kesikli dağılımlar
 • Zaman boyutu ve nokta tahminleri

risk analizi 2

risk analizi3

risk analizi4

Sonuçları alınması ve yorumlanması

 1. Çözüm Analizi; Aritmetik Ortalama
 2. Duyarlılık Analizi;
  1. Model sonuçlarına etkisi olan bağımsız değişkenleri belirlemek
  2. Değişkenler hakkında ayrıntılı bilgi alma
 3. Simülasyon Analizi; Aşamaları:
  1. Örnekleme (değişken değerlerinin seçimi)
  2. Deneme (modelin ayrı ayrı çözümü) sonuçlarının alınması
  3. Sonuçların olasılık dağılımlarının yorumlanması

Risk Analizinin Avantajları

 1. Karar vermede sistematik ve mantıksal bir yaklaşım sağlar.
 2. Karmaşık karar sorunlarında seçeneklerin ayrıntılı bir analizi olanaklı kılar.
 3. Karar vericinin risk ve belirsizlikle gerçekçi bir biçimde karşı karşıya gelmesini sağlar.
 4. Kurum ve yapı içinde iletişime yardımcı olur.
 5. Bir karar sorunu için ne kadar bilgi toplanacağının karar vericiler tarafından belirlenmesini sağlar.

Karar vermede yargı ve sezgiyi ön plana çıkartır.

egitim

PROJE PLANLAMA SİSTEMLERİ VE EĞİTİMLERİMİZ

Ülkemizde planlama orta ölçekli ve kurumsal firmalarda giderek önem kazanan bir organizasyon olmuştur. Gelişen teknoloji, yapılan işleri kayıt altına almak, yapılcak işler hakkında tahminler yürütmek ve birtakım önlemler almayı mümkün kılmıştır. Özellikle inşaat sektörünün her alanında yaygınlaşan planlama mühendisliği, gelişen programlarla daha aktif bir hal almıştır. Bu alanın öncülerinden olan Primavera, Ms Project, Asta Power Project ve Tilos gibi proje yönetim programları ile projeler çok daha efektif ve verimli bir şekilde yönetilmeye ve hayata geçirilmeye başlanmıştır. Dolayısı ile bu programların eğitim ve seminerleri de proje yöneticileri için büyük önem kazanmıştır.

Merkezi İstanbul’da bulunan Grid Teknoloji, Kayseri , Ankara , Türkmenistan ve Amsterdam ofisleri ve de sektörde 15 yılı aşkın profesyonel kariyer deneyimine sahip kadrosu ile bu programların eğitim ve danışmanlık hizmetini sunmaktadır.

1

Eğitimlerde uluslararası kabul görmüş bu programlar ile proje yönetimi süreçlerini (başlatma, planlama, yürütme, izleme ve kontrol) ve bu süreçler içerisinde kaynak planlaması, zaman ve maliyet yönetimlerinin nasıl yapılacağını ve bu süreçlerin birbiri ile nasıl entegre edileceğini katılımcılarına aktarmaktır.

PEKİ BU EĞİTİMLERİ KİMLER ALMAKTADIR?

Mühendislik ve inşaat, ayrık ve süreç üretimi, kamu yönetimi, finansal servisler vb. gibi sektörlerin planlama ve proje yöneticilerinin projelerini daha efektif ve verimli bir şekilde yönetmesi adına bu eğitimleri almakta ve bu programları kullanmaktadırlar. Ayrıca ülkemizde planlama mühendisliğinin hızla gelişmesi özel sektörle birlikte meslek odalarının ve üniversitelerin de bu eğitimlere ilgisini artırmıştır.

1

2

3

Eğitimler kapsamında, yeni proje oluşturma, aktivitelerin girilmesi, proje takviminin oluşturulması, kaynakların atanması, proje planının kontrolü ve revizyonu, projenin güncellenmesi ve takibi gibi ana başlıklar altında birçok alt başlık ile birlikte uygulamalı bir şekilde anlatılmaktadır.

Asta Powerproject

asta

Microsoft Project

msproject

Primavera

primavera

Tilos Doğrusal Planlama

tilos

Standart bina projeleri aynı lokasyonda dikey yapılan projelerdir. Bu tarz projelerde Primavera, Asta Powerproject ve Ms Project gibi programlar kullanılırken, otoyol, demiryolu, metro, tünel, köprü, boru hattı, altyapı elektrik hattı gibi doğrusal projelerde ise Tilos tercih edilmektedir.

15

Proje Yönetimi ve Yeni Mühendisler Tarafından Seçimi

İnşaatta 6M Kuralı

⦁ Method / Yöntem
⦁ Money / Para
⦁ Machine / Makine
⦁ Material / Malzeme
⦁ Men / İşçiler
⦁ Management / Yönetim

Bir projenin ve projeyi yapan kişi ve unsurların başarılı sayılabilmesi için hedefe ulaşmış olması ve bunun maliyet, tarih ve performans toleransları içinde yapılmış olması gerekir. Proje yönetimi bizlere neler sağlar? Projeyi planlarken nelere dikkat etmeliyim? Yeni mühendisleri başarıya ulaştıracak ipuçları nelerdir?

PROJE YÖNETİMİ

Proje yönetiminin hem işletmelerin hem de tüm ülkenin kalkınmasında önemi vardır. Çünkü proje yönetimi optimum kaynakla, en kısa zamanda ve en az maliyetle projelerin hedefe ulaşmasını sağlar.

Chapman ve Ward 1997’de proje ile ilgili başlıca 4 değişken belirlemiştir. Bunlar performans, maliyet, zaman ve ölçektir. Bu 4 değişkenin birbiriyle ilişkileri Maliyet=f(Performans,Zaman,Ölçek) şeklinde formülize edilmiştir.
Yine bir kural daha belirlersek, projenin tamamlanma zamanı belirli bir optimum süreyi geçtiği zaman, maliyet de aynı oranda artar. Öte yandan projelerin öngörülenden daha kısa zamanda bitirilmeye çalışılması da maliyeti arttırır.
Yatırım projelerinin projede öngörülen yatırım tutarını aşmadan süresi içinde, performans kriterlerini karşılayarak gerçekleşmesi proje yönetiminden geçmektedir.

16

 

American Project Management Instute, proje yöneticisinin altı fonksiyonunu şöyle tanımlamıştır;
⦁ Hedefleri ve yapılacak işleri yeteri kadar ayrıntılı bir şekilde proje ölçeğini yönetmek
⦁ Projeye dahil olan insan kaynaklarını yönetmek
⦁ Projeye dahil olan çeşitli taraflar arasında bilgi akışı sağlamak
⦁ Zamanı, planlama ve çizelgeleme ile yönetmek
⦁ Projenin sonuçlarının tatmin edici olması için kaliteyi yönetmek
⦁ Projenin en düşük maliyetle ve bütçe içinde bitirilmesi için maliyetleri yönetmek.

PLANLARKEN DÜŞÜNELİM…

Planlama, proje yönetiminin en önemli aşamasıdır. Planlama bir işin optimum süre ve maliyetle gerçekleştirilebilmesi için, işle ilgili tüm birimlerin, sıra, süre, lokasyon, kapasite ve maliyet açısından zamana bağlı olarak koordine edilme işlemidir.
Planlama yapılmadan önce cevaplanması gereken sorular;

⦁ Proje başlangıç tarihim ne zaman?
⦁ Aktivitelerim nelerdir? İlişkilendirmeleri nasıldır?
⦁ Projenin tamamı için ne kadar süre gerekli?
⦁ Kimlerle iletişim kurulmalı? Organizasyon nasıl?
⦁ Hangi kaynaklar kullanılmalı?
⦁ Ne tür raporlar hazırlanmalı?
⦁ İletişimde ne tür grafikler yardımcı olabilir.

PLANLAMADA YAZILIM KULLANIMI

Yazılımlar 1970’li yıllarda özellikle büyük askeri projelerde kullanılmaya başlanmıştır. Ancak o yıllarda bilgisayar uygulamalarının yeterli olmaması ve ücretlerin çok fazla olması projelerde kullanımını zorlaştırmıştır. Fakat günümüzde bilgisayarların hem maliyetlerinin düşmesi, yaygınlaşması hem de programların ve uygulama seçeneklerinin artması ile birçok farklı endüstride proje yönetimi ile ilgili yazılımların kullanımı yoğunlaşmıştır. Son yıllarda çeşitli firmalar tarafından proje yönetiminde Microsoft Project, Primavera, Asta ve Tilos adlı yazılımlar kullanılmaktadır.

GENÇ MÜHENDİSLERE BAŞARI İPUÇLARI

Projeyi başarıya götüren maddeler:

⦁ Kaynak, ekip ve ekipmanlar, aktiviteler, işin başlangıç ve bitiş süreleri göz önüne alınarak doğru  planlama
⦁ Doğru bütçe analizi ile maliyetin isabetli bir şekilde öngörülmesi
⦁ Tüm proje verilerinin ulaşılabilirliği ve kolay şekilde depolanması
⦁ İletişimin sağlıklı kurulabilmesi
⦁ Ölçme, değerlendirme ve kontrollerin sağlıklı bir şekilde yapılabilmesi

Zaman, kalite, maliyet, insan ilişkileri ve aktivitelerin işleyiş kolaylığı gibi konularda başarı bu maddelerle sağlanır. Başarı için yeni inşaat mühendislerinin de bu alanda yoğunlaşması gerekmektedir.
Çünkü günümüzde inşaat sektörü geçmişe göre çok fazla büyüdü ve büyümeye hızla devam etmektedir. Bu büyümeyi karşılamanın yolu zaman, maliyet, kapsam ve kaliteyi dengede tutmaktır. Bizler bu dengeyi proje yönetimi sayesinde proje yönetimini de MS Project, Primavera, Asta ve Tilos gibi programların yardımıyla sağlıyoruz.
Yeni mühendis olan ve mühendis adayı olan arkadaşlarımıza tavsiyemiz bu programları öğrenip yapı yönetiminde kendilerini geliştirmeleridir.

16

İnşaat sektörünün geleceği yapı yönetimidir.

Microsoft Project’te Aktivitelere Tarih Sınırlaması Getirmek

Ms Project’de aktivitelere tarih sınırlaması getirerek bazı maliyetleri eksiltebileceğinizi biliyor muydunuz?

Ms Project’de girmiş olduğunuz bütün aktiviteleriniz as soon as possible (olabildiğince erken) olarak varsayılacaktır. Siz bu aktivitelere bazı tarih sınırlamaları getirerek projelerinizi çok daha verimli bir şekilde yönetebilirsiniz. Gantt chart ekranında herhangi bir aktivitenin üzerinde mouse ile çift tıklandığında çıkan task information ekranındaki advanced sekmesinde bütün kısıtlama tiplerini görebilirsiniz.

ms project sure kisaltma
Bu kısıtlama tiplerinden as late as possible (olabildiğince geç) seçeneğini kullanarak aktivitelerinizdeki bollukları maliyet açısından avantaja çevirmek mümkün. Örneğin 2 gün bolluğu olan ruhsat alınması aktivitesine ardıl olarak FS bağlanmış kazı işleri aktivitesini as late as possible yaptığınızda mevcut bolluğu kullanarak kazı işleri aktivitesini 2 gün geciktirmiş olacaktır. Bu gecikme sayesinde ruhsat alınması aktivitesinin başlangıcı ile birlikte kiralanacak olan iş makinasının 2 günlük kiralama maliyetini eksiltebilirsiniz.

msprojecteg

MS Project Etkinliğimize Davetlisiniz!

Merhaba,

Şirketlerin Proje Yönetiminde ilk tercihi olan Microsoft Project ve Microsoft Project Server çözümlerinin 2016 sürümü geçtiğimiz günlerde kullanıma sunuldu.

Bildiğiniz gibi günümüzün Mobilite ve Bulut Dünya’sında Microsoft bulut çözümleri ile şirketlerin maliyetlerini düşürüp üretkenliklerini artırma amacıyla Project çözümümüzü Project Online adı altında bir bulut hizmeti olarak da sunmaya başlamıştık, bu alanda çok değerli başarı hikayeleri ile referanslarımızı gün geçtikçe güçlendiriyoruz.

Bu yolda ilerlerken sunduğumuz yenilikleri ve gelişmeleri siz değerli müşterilerimizle paylaşmak ve sizin sektörünüzde neler yapıyoruz birlikte konuşup fikir alışverişinde bulunmak isteriz.

Bunun için çok değerli 2 iş ortağımız Adeo ve Grid ile birlikte sizleri Microsoft Levent Ofisimize davet ediyoruz. Kahvaltı ile başlayacağımız etkinliğimize kısa sunumlar ve yuvarlak masa sohbeti ile devam edeceğiz. Katılımınız bizleri memnun edecektir.

icon_calendar25 Mart 2016, Cuma
09:00 – 12:00

Google Maps
Microsoft Ofis Bellevue Residence Levent Mahallesi, Aydin Sokak No: 7 İstanbul


Kayıt Olmak için t-meakdo@microsoft.com adresine bilgilerinizi yollayın.
Ajanda
09:00 – 09:30 Kahvaltı
09:30 – 10:00 Açılış, Proje Yönetimi Trendleri, Microsoft Olarak Yatırımlarımız
10:00 – 10:30 Grid Teknoloji Tanıtım
10:30 – 11:00 Grid Teknoloji Project Online Anlatımı, Sektör Tecrübeleriyle Birleştirerek
11:00 – 12:00 Roundtable(Siz Proje Yönetimini nasıl yapıyorsunuz? Neleri daha iyi yapmak isterdiniz?)
1

İnşaat Sektörüne Özel Oracle İş Uygulamaları Etkinliği

İnşaat Sektörüne Özel Oracle İş Uygulamaları Etkinliği

Geçtiğimiz yıllar Bilgi Teknolojilerinin Dünyamızı çok farklı bir yer haline getirdi. Her dakika Facebook’ta 2.5 milyon paylaşımın yapıldığı ve yaklaşık 300.000 Tweet’in atıldığı, hemen her işimizi elimizdeki mobil cihazlardan yapmaya alıştığımız bir Dünya’dayız artık. Yakın zamanda Nesnelerin Interneti kapsamında yollar arabalarımızla, arabalarımız başka arabalarla, ev aletlerimiz birbiriyle ve hatta dış dünya ile konuşur hale gelecek. Sabah trafiğin sıkışık olduğu bilgisini alan akıllı telefonumuz bizi havaalanına yetişmek için 10 dakika erken uyandırırken kahve ve tost makinamızı da daha erken aktive ederek kahvaltının zamanında hazır olmasını sağlayacak.

Geldiğimiz bu noktada İnşaat Sektörü’nün en iyi çalışma pratikleri ne olmalı? Ne yaparsak tüm bu teknolojileri işimize katarak daha verimli ve maliyet etkin çalışabiliriz? Bildiğimiz Dünya’nın sonuna geldiğimiz bu günlerde bildiğimiz metodlarla çalışmamız hala mümkün mü?

Tüm bu sorulara cevaplar için sizleri 15 Aralık Salı günü Les Ottomans Otel‘de gerçekleştireceğimiz “Oracle İnşaat Sektörü Etkinliği”mize bekliyoruz.

Saygılarımızla,
Oracle PartnerNetwork Türkiye

icon_calendar15 Aralık 2015
09:00-14:00

Google Maps
Les Ottomans Otel
Kuruçeşme Mh., Muallim Naci Cd No:68, 34345 Istanbul
LCV:
Sinan Bayhan
lcv@stoktours.com
0216 250 4 113

 

Ajanda
09:00 – 09:30 Kayıt
09:30 – 09:45 Hoşgeldiniz
09:45 – 10:15 İnşaat Sektörü’nde Oracle ERP Başarı Hikayeleri
10:15 – 10:45 İnşaat İş Süreçlerinizi Oracle Çözümleriyle Uçtan Uca Yönetin
10:45 – 11:15 İnşaat Sektöründe Proje, Bütçe ve Maliyet Yönetimi
11:15 – 11:30 Ara
11:30 – 12:00 İnşaat Sektöründe İnsan Kaynakları Yönetimi
12:00 – 12:30 İnşaat Sektöründe Etkin Satınalma Süreçleri
12:30 – 13:00 İnşaat Sektörü için Kurumsal Performans Yönetimi
13:00 – 14:00 Öğle Yemeği

 

Capture

İnşaat Sektörüne Özel Oracle İş Uygulamaları Etkinliği

İnşaat Sektörüne Özel Oracle İş Uygulamaları Etkinliği

Geçtiğimiz yıllar Bilgi Teknolojilerinin Dünyamızı çok farklı bir yer haline getirdi. Her dakika Facebook’ta 2.5 milyon paylaşımın yapıldığı ve yaklaşık 300.000 Tweet’in atıldığı, hemen her işimizi elimizdeki mobil cihazlardan yapmaya alıştığımız bir Dünya’dayız artık. Yakın zamanda Nesnelerin Interneti kapsamında yollar arabalarımızla, arabalarımız başka arabalarla, ev aletlerimiz birbiriyle ve hatta dış dünya ile konuşur hale gelecek. Sabah trafiğin sıkışık olduğu bilgisini alan akıllı telefonumuz bizi havaalanına yetişmek için 10 dakika erken uyandırırken kahve ve tost makinamızı da daha erken aktive ederek kahvaltının zamanında hazır olmasını sağlayacak.

Geldiğimiz bu noktada İnşaat Sektörü’nün en iyi çalışma pratikleri ne olmalı? Ne yaparsak tüm bu teknolojileri işimize katarak daha verimli ve maliyet etkin çalışabiliriz? Bildiğimiz Dünya’nın sonuna geldiğimiz bu günlerde bildiğimiz metodlarla çalışmamız hala mümkün mü?

Tüm bu sorulara cevaplar için sizleri 15 Aralık Salı günü Les Ottomans Otel‘de gerçekleştireceğimiz “Oracle İnşaat Sektörü Etkinliği”mize bekliyoruz.

Saygılarımızla,
Oracle PartnerNetwork Türkiye

icon_calendar15 Aralık 2015
09:00-14:00

Google Maps
Les Ottomans Otel
Kuruçeşme Mh., Muallim Naci Cd No:68, 34345 Istanbul
LCV:
Sinan Bayhan
lcv@stoktours.com
0216 250 4 113

 

Ajanda
09:00 – 09:30 Kayıt
09:30 – 09:45 Hoşgeldiniz
09:45 – 10:15 İnşaat Sektörü’nde Oracle ERP Başarı Hikayeleri
10:15 – 10:45 İnşaat İş Süreçlerinizi Oracle Çözümleriyle Uçtan Uca Yönetin
10:45 – 11:15 İnşaat Sektöründe Proje, Bütçe ve Maliyet Yönetimi
11:15 – 11:30 Ara
11:30 – 12:00 İnşaat Sektöründe İnsan Kaynakları Yönetimi
12:00 – 12:30 İnşaat Sektöründe Etkin Satınalma Süreçleri
12:30 – 13:00 İnşaat Sektörü için Kurumsal Performans Yönetimi
13:00 – 14:00 Öğle Yemeği

 

oracle webınar

Oracle 12c Yenilikleri Webinari!

10 Aralık saat 15:00 de gerçekleştirilecek bu etkinlikte hem 12c ile yeni gelen özelliklerden bahsedilecek hem de neden 12c’ye geçmeliyiz sorularına cevap verecek.

Webinari daha önce Oracle’da birçok projede görev almış migration ve upgrade tarafınıda yüzlerce proje deneyimi olan Murat Teksöz tarafından gerçekleştirilecek.

Webinar Katılım Formu : https://goo.gl/ZA9mzH | lcv@gridteknoloji.com

Devamını Oku