İş Zekası kullanımında 9 Yaygın Hata

BusinessIntelligence Araştırmalara göre, işletmeler Zeka ve analitik, geleneksel iş zekası yazılımları, bulut servisleri ve şimdi mobil uygulamalar ve hatta sosyal iş zekası üzerinde milyonlarca para harcayan şirketler ile 2017 yılına kadar CIO’lar için en iyi odak noktası olmaya devam edecek. Bununla birlikte, iş zekası çözümlerinin türü ve sayısı arttıkça, başarısızlık olasılığı, işinizdeki sorun ya da sorunlarınız için yanlış iş zekası yazılımını toplama ya da son kullanıcıların çözümü anlamamaları ya da doğru bir şekilde kullanmamaları olasılığı vardır.

İş Zekası Hatası No. 1: Öncelikle iş zekası kullanarak çözmeye çalıştığınız sorunun ne olduğundan emin olmanız gerekir. Acele ile alınmış ve amatörce karar kılınmış bir iş zekası sizin için riskli bir atılımdır. Sorununuz ne kadar acele olursa olsun öncelikle işinde uzman bir iş zekası danışmanına danışmanız sizin için avantajlı olacaktır.

İş Zekası Hata No: 2: Bir bilgisayar yazılımı ancak onu kullanan kişiler kadar akıllıdır diye bir söz vardır. Eğer kullanacak olan firma çalışanları iş zekası konusunda tecrübesi ve hatta daha önce hiç kullanmamış konumdaysa , iş zekası yazılımı satın almadan önce gerçekleştirilmesi gerekilen bu programları kullanacak olan kişilerin eğitimlerini tamamlamasıdır.

İş Zekası Hata No. 3: Kesinlikle en önemli unutulmaması gerekilen ve sıkça yapılan hatalardan biri ise güvenliktir. Kullanıcıların yetkilerine göre düzenlenmesi ve herkesin bütün haklara sahip olmaması önemlidir. Yetkileri düzenli bir şekilde kontrol altına alındığından emin olmak herkesin kendi bildiği kesime hakim olarak diğer bilmedikleri bölümlerde sorun açmalarını engeller.Top-10-Business-Intelligence-Trends-for-2016-900x500

İş Zekası Hatası No. 4: Eski yönetmeler ile entegrasyon ise yapılan en yaygın hatalardan biridir. İş zekası öncesi uyguladığınız yöntemleri eğer iş zekası sonrası uygulamak istiyorsanız -ki bu bir iş gücü ve zaman kaybına neden olabilir- o zaman entegre bir şekilde değil , işinizi etkilemeyecek şekilde kontrol amaçlı uygulamalısınız. İki sistemi beraber uygulamak , oluşabilecek bir hatada diğeriyle çakışma olması ve şirketinizin bir karışıklık yaşamasına sebep olabilir.

İş Zekası Hata No. 5: Ölçek ve uyarlama yapabilen bir çözüm seçmemek. Eğer şirketinizin kullanacağından çok daha az veya çok daha fazla bir opsiyon seçerseniz bu sizin zararınıza olacaktır. Eğer şirketinizin kullanacağından çok daha azını seçerseniz bu sizin işinizi tam olarak gerçekleştirmeyecek ve yarı yolda bırakacaktır. Eğer şirketinizin kullanacağının çok daha fazlasını sunan bir opsiyon seçerseniz bu da kullanılmayan kesimlerin ekstra ücretlerinin sizin bilançonuzda gereksiz bir gider oluşturmasına sebep olacaktır.

İş Zekası Hata No. 6:Mobil çözümleri unutmak ise yapılan en son yaygın hatalardan. Mobil dünyanın artık evde bile tercih edildiği bir döneme girmiş olmamıza rağmen firmalar iş zekası çözümlerini tercih ederken hala mobil çözümleri es geçebiliyor. Artık firmaların bir çoğu masabaşı işlerinden uzaklaşıp daha mobil bir dünaya ilerlerken elbette mobil bir iş zekası çözümü kaçınılmaz olacaktır.

İş Zekası Hata No. 7: Uygulamaların kanunlara uygun yazılım geliştirmelerinin yapılmaması ise bir diğer en sık yapılan hatadır. Eğer iş zekasını uyguylayacağınız konuyla ilgili kanunlara tamamen hakim değilseniz ve kanunları incelemeden bir uygulama geliştiriyorsanız o zaman bir sıkıntı çıkması mümkündür. İnşaat firmasının kullandığı iş zekası uygulamalarının inşaat kanunlarından bihaber şekilde tasarlanması bir firmaya inanılmaz büyük maliyetleri olabilir.Business-Intelligence-Buzzwords-panda

İş Zekası Hata No. 8: Çalışanlarınızın eğitimleri sadece bir kaç haftalık bir kurstan ibaret değildir. Düzenli olarak gelişen teknoloji dünyasında eğer sizler sadece “bir keresinde gittiğiniz” kursla yetinirseniz er veya geç geri kalacaksınız. Bu yüzden çalışanlarınızın kullandığı iş zekası programları üzerine düzenli olarak eğitim alması ve son teknoloji gelişmeleri takip etmesi sizin için daha karlı olacaktır.

İş Zekası Hata No. 9: Toplanan verileri ve raporlamayı düzenli bir şekilde kullanmamak ise bir başka yaygın yapılan hatalardandır. Eğer elinizde iş zekasınızın verilerini toplayabileceğiniz ve raporlayabileceğiniz bir sistem varsa ve firmanız bunu düzenli olarak kullanmıyorsa o zaman bu uzun vadede sizin için zarar teşkil edebilir. Bu raporlamalardan ve verilerden faydalanarak şirketinizin optimizasyonunu çok daha kesin çizgiler içerisinde yapabilecek iken eğer bunları kullanmazsanız o zaman işiniz tahminlere ve varsayımlara dayalı olacaktır.

0 cevaplar

Cevapla

Tartışmaya katılmak ister misiniz?
Katkı yapmaktan çekinmeyiniz!

Bir Cevap Yazın