Mıcrosoft Project’te Parametrik Filtre

MS Project’te hazır bulunan filtrelerin ihtiyacımızı karşılamadığı durumlar olabilir. Yeni filtreler oluşturup bu filtrelere de yeni parametreler eklememiz gerekebilir. Böyle durumlarda normal bir filtre oluşturuyor gibi filtremizi oluşturup, Values kısmına parametrelerimizi ekleyip sonuna soru işareti (?) koyarak Parametrik Filtremizi oluşturabiliyoruz. Bir örnek üzerinde inceleyecek olursak;

● VIEW menüsünün Filter kısmından New Filter diyoruz.
Diyelim ki; süresi 2 günden fazla 5 günden az olan aktiviteleri görmek istiyoruz. Bunun için yeni oluşturduğumuz filtrede Name (isim) kısmında Duration (süre)’ı seçiyoruz. 5 günden az dediğimiz için, ‘is less than or equal to’ seçeneğini seçiyoruz. Bu, süresi 5 gün veya 5 günden az olan değerleri görmek istiyorum demek oluyor. İkinci seçenekte ise ‘is greater than or equal to’ seçeneğini seçiyoruz. Values kısmında ise, Parametrelerimizi gireceğimiz panelde ne yazmasını istediğimizi tırnak içinde (“) giriyoruz. Bu filtremizin Parametrik filtre olabilmesi için sonuna soru işareti (?) eklemeyi unutmuyoruz.
FilterDefinition

Ardından Apply dediğimizde sırasıyla ‘kaç saatten az’ ve ‘kaç saatten fazla’ seçenekleri geliyor ve o değerlerimizi giriyoruz. Örneğin Aktivite süresi 5saatten az olan ve 2 saatten fazla olan aktivitelerimizi görmek isteyelim ve bu değerleri açılan pencelere sırasıyla girelim.
xSaat

Son açılan penceredende OK’e bastıktan sonra aktivite süresi 5 saat ve 5 saatten az olan ve 2 saatten fazla olan tüm aktivitelerimizi görebiliyoruz. Başka bir parametrik filtre eklemek istediğimizde de bu yolu takip ederek kolayca filtremizi ekleyebilir, binlerce aktivitenin arasında kaybolmadan istediğimiz sonuca ulaşabiliriz.
GanttChart