MILESTONE GÖREVLERİN PROJE ÖZET GÖREV BARININ ÜZERİNDE GÖRÜNTÜLENMESİ

Ms Project ile yönetilen projelerde aktivite sayıları bazen binlere ulaşmaktadır. Bu aktiviteler özet görevler (summary task) ile beli başlıklar altında düzenlenir ve daha sonra yapılacak olan raporlamalarda bu özet görevler yardımı ile binleri bulan aktiviteler içersinde aranılan aktivitelere ulaşmak daha kolay olmaktadır. Aynı şekilde projelerde özet görevlerle listelenmiş aktivite gruplarının başlangıç ve bitiş tarihlerini ya da projede takip edilmesi gereken önemli bir aşamayı belirtmek için kilometre taşları (milestone) kullanılmaktadır. Kilometre taşları bir aktivite gibi süre ve kaynak içermez, sadece bilgi amaçlıdır. Örneğin bir inşaat projesinde, “kaba inşaatın bitmesi” bir kilometre taşı olabilir.
Bu kilometre taşları ile belirlenen önemli aşamaları daha rahat tekip edebilmemiz için kilometre taşlarını proje özet görev barının (project summary task) üzerinde görüntülemek mümkündür.
Bunun için Ms Project’te hazırlamış olduğumuz projeye kilometre taşlarını ekliyoruz. Eklemiş olduğumuz kilometre taşları gantt chart ekranında baklava dilimi şeklinde gösterilmektedir. Bu gösterge ve renkler bar styles sayfasından değiştirilebilir.

Kilometre taşlarını eklemek için projenin önemli aşamalarına eklediğimiz aktivitelerin sürelerini ‘0’ yapmamız yeterlidir.
1
Burada ilk olarak kilometre taşlarının üzerinde çift tıklayarak task information penceresini açıp general sekmesinin en alt kısmında bulunan rollup seçeneğini aktif hale getiriyoruz. Bu işlemi her bir kilometre taşı için tekrarlıyoruz.
2,
Bu işlemleri tamamladıktan sonra proje özet görev barının üzerinde kilometre taşlarını görebilirsiniz.
3
Ayrıca gantt chart’ta bulunan barların, kilometre taşlarının veya proje özet görev barının renklerini ve şekillerini değiştirebilir kilometre taşlarını daha dikkat çekici bir hale getirebilirsiniz.
Bunun için gantt chart’ta iken sağ klik yapıp bar styles seçeneğini tıklıyoruz.
4
Ardından açılan bar styles sayfasında rengini ve şeklini değiştirmek istediğiniz proje özet görev barı ve kilometre taşları ile ilgili değişikleri yapabilirsiniz.