MS PROJECT’İ KİŞİSELLEŞTİRİN!

Ms Project’i kişiselleştirerek kendinize ait yeni kullanım alanları yaratabilirsiniz. Yeni sekmeler ekleyerek sıklıkla kullanmış olduğunuz komutları içerisine atıp bu komutlara çok daha hızlı erişebilir ayrıca Ms Project’in size sunmadığı kendinize özgü kısayollar (makrolar) yaratıp birçok komutu kullanarak ulaştığınız bilgilere tek tıkla ulaşabilirsiniz.

ŞİMDİ BU ÖZELLİKLERİ NASIL KULLANACAĞIMIZA HEP BİRLİKTE BAKALIM
Yeni sekmeler açmak için project informationda bulunan customize ribbon seçeneğini seçiyoruz.
Bu ekranda sol tarafta bulunanlar Ms Project’in tüm komutları sağ taraf ise varsayılan olarak belirlenmiş sekmelerdir. Buradan sağ alt tarafta bulunan new tab seçeneğini seçiyoruz ve sağ tarafta yeni bir sekme açıyoruz.

project
newTab,

Rename seçeneği ile bu yeni sekmenin ismini değiştirdikten sonra sol tarafta bulunan komutlardan sıklıkla kullandıklarımızı yeni sekmemizin içersine add tuşu ile atıyoruz.

rename

Tamam dedikten sonra ana ekrana döndüğünüzde eklediğimiz bu yeni sekmeyi görebilirsiniz.

ornek

Ayrıca Ms Project’te kendimize ait yeni kısayollar (makrolar) oluşturabiliriz. Makrolar sıklıkla yaptığımız işlemleri kaydeden, dinamik olarak kullandığımız küçük program parçacıklarıdır. Bu kayıt işlemleriyle proje planımızda sürekli yapılan ve birden çok adımdan oluşan işlemleri kısayol haline getirerek tek tuşla ulaşılabilir hale getirebiliriz.

Çalışmalarımızı uygularken kayıt makrosu (record macros) seçeneğini açarız. Bu seçeneği bir kamera olarak düşünebilirsiniz. Kamerayı açarız, işlemleri kaydederiz ve kamerayı kapatırız. Bu işlemler bir menü kullanımı ya da formül yazımı olabilir. Seçenek tamamen sizin isteğinize bağlı olarak gerçekleşir. Yanlız makro kaydederken dikkat etmemiz gereken bir husus vardır. Kayıt esnasında yaptığımız her işlemi kaydettiği için, yapmamız gerekenden harici bir işlem yapmamamız gerekmektedir.

Elimizde bulunan bir proje planında, sürekli olarak kaynakların planlanan aylık toplam çalışma saatlerini görmek istediğimizi düşünelim.
Projemiz açık iken view sekmesinde makros menüsüne geliyoruz ve buradan record makros seçeneğini seçiyoruz.

recordmacro
Burada bulunan macro name bölümüne macronun ismini ve shortcut key bölümünede macronun ctrl ile birlikte kullanılacak olan kısayol harfini giriyoruz.
Tamam dedikten sonra artık makromuz kaydedilmeye başlayacaktır.

İlk olarak view sekmesinden resource usage görünümünü seçiyoruz. Daha sonra resource name kolonunu seçip outline menüsünden hide subtasks seçeneğini seçerek kaynak görevlerini daraltıyoruz.

project2

zoom

Daha sonrasında Zoom menüsünden Zoom seçeneğini seçiyoruz ve Custom seçeneğinden 4 Quarters olarak ayarlıyoruz ve ok dedikten sonra karşımıza gelen görüntü aşağıdaki gibi olacaktır.

resource

Şimdi tekrar view sekmesinden macros seçeneğinden stop recordingi seçip kaydı durdurmamız gerekmektedir.
Bu kısayolu oluşturduktan sonra bütün projelerinizde Ctrl+e tuşları ile bu işlemleri çok kısa sürede gerçekleştirebilir ulaşmak istediğiniz dökümanlara kolaylıkla erişebilirsiniz.