MS PROJECT’TE YENİ KOLON VE HESAPLANMIŞ ALAN EKLEMEK

MS Project, projelerinizde kaynak planlaması ve maliyet yönetimi konularında daha efektif çözümler üretmenizi sağlar.

Ms Project ile yönettiğiniz projelerinizde hiçbir detayı gözden kaçırmamak, verimsiz bir şekilde kullandığınız kaynaklardan doğan maliyetlerden kurtulmak için projenizde kendinize özgü yeni kolonlar oluşturabilir ve bilmek istediğiniz tüm detaylara kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

8

MS Project’te eklediğiniz bu yeni kolonlara formüller yazarak farklı hesaplanmış alanlar oluşturabilirsiniz.

Ms Project’in size varsayılan (default) olarak sunmadığı yeni kolonlar ekleyerek projenizi çok daha verimli bir şekilde yönetebilir, projenizle ilgili alacağınız dokümanlarda çok daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz. Örneğin proje yönetiminin temel taşlarından olan kaynak planlaması ve maliyet yönetimi ile ilgili kaynaklar sayfasında işinize yarayacak, kaynaklardan doğan maliyetlerin K.D.V. miktarlarını görebileceğiniz, yeni bir kolon ekleyelim.

Bunun için önce kaynak sayfası (resource sheet) görünümüne geçiyoruz. Geçiş işleminden sonra herhangi bir kolon üzerinde sağ tıklayıp, açılan menüden costum fields seçeneğini tıklıyoruz.

9

Daha sonra karşımıza aşağıdaki ekran geliyor. Bu alanda Text1, Text2 olarak adlandırılmış satırların herbiri açabileceğiniz yeni kolonları temsil etmektedir. Ancak bizim oluşturacağımız kolon metin bazlı değil de maliyet bazlı olduğundan, sağ üst tarafta bulunan type bölümünden cost tipini seçiyoruz.

10

Bu alanlar cost1, cost2 diye değişecektir. Buradan cost1 alanını seçip yeniden adlandırmak için rename seçeneğini tıklıyoruz. Çıkan ekranda bulunan New name for cost1 kısmına K.D.V. yazıp kolon isminizi belirleyebilirsiniz.

11

İşlemi onayladıktan sonra kolonumuza isim vermiş oluruz. Sonrasında formülümüzü oluşturmak için yine aynı ekrandaki formula seçeneğini tıklıyoruz. Çıkan ekranda bulunan field alanından cost ve sonrasında standart rate alanını seçiyoruz.

12

Ardından standart rate alanının yanına *0,18 K.D.V. oranını yazarak formülümüzü tamamlıyoruz.

13

Daha sonra çıkan iletişim kutusunu da onayladıktan sonra artık hazırladığımız hesaplanmış alanı tablomuzda görebiliriz. Bu işlem için herhangi bir kolonu sağ tıklayıp, insert column sonrasında k harfine bastığımızda K.D.V kolonunu seçebliriz.

14

Hazırladığımız kolon kaynaklardan doğan maliyetlerin K.D.V miktarlarını göstermektedir. Bu alanı Ms Project içerisinde hesaplamalara katıp, raporlamalara da toplam maliyet olarak ekleyebiliriz.
Bu örnek gibi birçok farklı kolonlar ekleyebilir farklı hesaplanmış alanlar oluşturabilirsiniz.