Oracle Database

  Giriş

  Giriş
  Oracle Database Appliance, yüksek erişilebilirliğe sahip veritabanı ihtiyaçlarında kurulum,
  bakım ve destek işlerini sadeleştirerek zamandan ve paradan tasarruf sağlayan yeni bir
  bütünleşik donanım ve yazılım sistemidir. Dünyanın en popüler veritabanının son nesli olan
  Oracle Database 11g’nin Oracle Real Applications Clusters (Oracle RAC) özelliği ile birlikte
  kullanılmasıyla oluşturulmuştur. Müşterilere tamamen entegre edilmiş bir yazılım, sunucu,
  depolama ve ağ bağlantı sistemini tek bir pakette sunarak çok çeşitli kurum içi ve paket
  OLTP ile Veri Ambarı uygulamaları için yüksek erişilebilirliğe sahip veritabanı hizmetleri
  sunmaktadır.
  Oracle Database Appliance, müşterilere hiçbir donanım yükseltmesine gerek duyulmaksı-
  zın 4 ila 24 işlemci çekirdeğine kadar sorunsuzca ölçeklenebilen eşsiz bir “büyüdükçe
  öde” yazılım lisans özelliği sunmaktadır. Ayrıca tüm donanım ve yazılım bileşenleri tek bir
  satıcı, yani Oracle tarafından desteklenmektedir.
  Database Appliance, üstünde Oracle Linux ve Oracle Database 11g Release 2 çalışan iki
  sunucu düğümüne ve 12TB ham depolama kapasitesinden oluşan 4 rack birimli (RU) bir
  sunucu cihazı olarak gelmektedir.
  Oracle Database Appliance:

  • Uygulanması, bakımı ve desteği kolay bir cihazdır
  • Eksiksiz tasarlanmış yüksek erişilebilirliğe sahip bir veritabanı çözümüdür
  • Uygun fiyatlıdır.
  Yüksek Erişilebilirlik

  Yüksek Erişilebilirliğe Sahip Veritabanı Sistemlerinin Hizmete Alınmasındaki Zorluklar

  Bir dizi veritabanı sunucusu üzerinde çalışan yüksek erişilebilirliğe sahip veritabanı sistemleri, geçmişte uygulanması karmaşık, sistem yönetimi, veritabanı yönetimi ve depolama yönetim becerileri gerektiren sistemler olarak görülüyordu. Pek çok bilişim departmanında bu beceriler bulunmamakta ve gerekli beceriler olmaksızın bu çözümleri uygulamanın, karşılaşılacak hizmet dışı kalma süreleri nedeniyle riskli olacağına inanılıyordu. Büyük departmanlarda bu beceriler bulunabiliyordu fakat bu çözümlerin maliyetleri ve algılanan karmaşıklıkları nedeniyle, bu departmanlarda yüksek erişilebilirlik uygulamaları yalnızca en görev-kritik uygulamalarda kullanılıyor ve daha düşük kritiklik seviyesindeki uygulamalar genellikle korumasız bırakılıyordu. Oracle Database Appliance şimdi bu düşünceyi değiştiriyor. Artık tek bir veritabanı yöneticisi yaklaşık 2 saatte yüksek erişilebilirliğe sahip bir Oracle Database Appliance’ı hizmete sokabiliyor. Sektörün en iyi aktif-aktif veritabanı erişilebilirlik çözümünün (Oracle RAC) bu cihaz üzerinde çalışması sayesinde veritabanı veya donanım arızaları saniyeler içinde ele alınabilmekte ve genellikle kullanıcı tepki süresi üzerinde fark edilir bir etkiye yol açmamaktadır.

  Uygulanması, Yönetimi ve Desteği Kolay

  Uygulanması Kolay Oracle Database Appliance’ın en önemli özelliği sadeliğidir. Sunucu, depolama ve ağ bağlantısı tek bir kutuda sunulmaktadır. Hepsi birlikte tam bir sistem olarak, tesisat veya kablolamaya gerek duyulmaksızın tasarlanmaktadır. Oracle Database Appliance’ı uygulamaya koymak için paketinden çıkarmanız, elektriğe bağlamanız, ağ kablolarını bağlamanız, adlandırmanız ve Oracle Appliance Manager kurulumunu çalıştırmanız; kümelenmiş, yüksek erişilebilirliğe sahip bir veritabanı oluşturmak için yeterlidir. Yönetimi ve Bakımı Kolay Sistemlerin bakımının yapılması, tüm yazılım öğelerinin en yeni yamalarla güncel tutulması genellikle sistem yöneticilerinin karşılaştığı en zaman alıcı ve hataya yatkın görevlerdendir. Oracle Database Appliance ve onun özel olarak tasarlanmış yazılımı, yazılım grubunun tüm öğelerinin, yani firmware, işletim sistemi, clusterware, depolama yöneticisi ve veritabanının “tek düğmeyle” yamalanmasını sağlamaktadır. Cihaz, performansı ve erişilebilirlik olaylarını otomatik olarak algılayıp düzeltici eylemleri gerçekleştirerek depolama yönetimini sadeleştirmektedir. Diskler, sistem yönetimi görevleri gerektirmeksizin değiştirilebilir ve bir saklama cihazının, bozulmaya ve performansı olumsuz yönde etkilemeye başladığını gösteren davranışlar sergilemesi halinde cihaz, diski devre dışına alacak ve yedekliliği tekrar oluşturacaktır. Tanılama ve destek verilmesi kolaydır. Donanımın bozulması veya bozulmak üzere olması halinde cihazın Otomatik Servis Talep Etme özelliği (“merkezi ara”), disk, güç kaynağı, fan vb. gibi bileşenlerin değiştirilmesi için otomatik talep üretir. Bir sorun meydana geldiğinde Oracle Database Appliance, destek talebini karşılamak için ilgili tüm günlükleri toplar ve paketler. Oracle Appliance Manager, Destek Talebinin işlenebilmesi için Veritabanı Yöneticisi veya Sistem Yöneticisinin tüm günlükleri ve sistem geçmişini manuel olarak tarayarak derlemesi yerine, ilgili günlükleri ve sistem geçmişini otomatik olarak toplar ve sorunların hızla analiz edilerek

  giderilmesi için derler.

  Donanım

  Eksiksiz tasarlanmış yüksek erişilebilirliğe sahip bir veritabanı çözümü

  Oracle Database Appliance entegre, anahtar teslim bir donanım ve yazılım veritabanı çözümüdür. Unbreakable Database Appliance, bir „kendin-yap tarzı veritabanı“ sisteminin sunamayacağı eşsiz faydaları bir arada sunmaktadır.

  Donanım

  Sunucular

  Sun Fire X4370 M2 tabanlı Oracle Database Appliance, 2 adet

  sunucu düğümünden ve 24 adet 3.5” SAS/SSD disk yuvasından

  oluşan bir 4 raklı ünitedir (RU). Her bir sunucu Intel Xeon

  İşlemci X5675 için iki adet CPU yuvası içermektedir, CPU’lar

  on iki adede kadar “isteğe bağlı etkinleştirilebilen” işlemci

  çekirdeği ve 96 GB bellek sunmaktadır.

  Ağ üzerinde çalışma İki sunucu düğümü, küme iletişimi için bir adet dahili yedekli 1-GbE ara bağlantı üzerinden bağlanmaktadır. Her bir sunucu düğümü aynı zamanda cihazın tercih edilen ağ teknolojisinin ne olduğu fark etmeksizin her türlü veri merkeziyle uyumlu hale gelmesi için hem 1-GbE hem de 10-GbE harici ağ bağlantısı sunmaktadır.

  Depolama

  Oracle Database Appliance, 4 TB yüksek erişilebilirliğe sahip paylaşımlı depolama sunmak amacıyla iki sunucu düğümü arasında yirmi adet “üç-katlı-aynalanan” 600GB SAS Sabit Bellek Sürücüsü paylaşmaktadır. Bu cihaz aynı zamanda redo loglar için “instance failure” arızası halinde Oracle veritabanını korumak amacıyla dört adet “üç-katlı-aynalanan” 73GB SAS Solid State Drive’a sahiptir. Appliance Manager, Oracle Automatic Storage Management (ASM) ile birlikte diskin performansını ve erişilebilirliğini otomatik olarak yapılandırır, yönetir ve izler. Oracle Appliance Manager, performans ve erişilebilirlik olayları ile ilgili uyarılar verir ve bir sabit disk arızası halinde yedek sürücüleri otomatik olarak yapılandırır. Bütünleşik Yüksek Erişilebilirlik Tüm Oracle Database yüksek erişilebilirlik (HA) en iyi uygulamalarının donanım tasarımına uygulanabilmesini temin etmek için Oracle Database Appliance, Oracle Database ekibiyle yakın işbirliğiyle geliştirilmiştir. “Üç-katlı-aynalanan” veritabanı sürücüleri, yedekli sunucu devreleri, yedekli fanlar, Oracle RAC için dahili yedekli 1-GbE bağlantısı gibi özellikleriyle birlikte cihaz, yedekli güç kaynağı üniteleri ve her biri tek arıza noktalarını ortadan kaldırmak için her bir sunucu devresine bağımsız olarak bağlanmış iki adet arabellek çipi ile en yüksek esneklik seviyesini sunmaktadır. Ayrıca, tüm kablolar şasinin içine gizlendiğinden bir kablonun kazayla yerinden çıkma olasılığı azalmaktadır

  Yazılım

  Oracle Database Appliance şu yazılımları içermektedir:

  l Oracle Linux 5.5 — ön-yüklenmiş

  Yazılm Grubu (Uygulama Yöneticisi kullanılarak kurulur)

  Tercih Edilen Oracle Veritabanı Yazılımı:

  l Oracle Database Enterprise Edition (11.2.0.2)

  l Oracle Real Application Clusters (RAC)

  l Oracle Real Application Clusters (RAC) One Node

  l Şunları içeren Oracle Grid Infrastructure (11.2.0.2):

  l Oracle Clusterware

  l Oracle Automatic Storage Management

  l Oracle Enterprise Manager Database Control

  l Oracle Automatic Service Requests

  l Oracle Appliance Manager

  “Dünyanın en çok tercih edilen veritabanından endüstri lideri donanım üzerinde tak ve çalıştır biçiminde yararlanabilmek müşterilerimin risklerini ve karmaşıklığını önemli oranda azaltıyor“ Wade Nicolas, Enkitec Başkanı Oracle Database 11g Release 2 Enterprise Edition ve Kümeleme Seçenekleri  Cihaz, Oracle Database Enterprise Edition 11g Release 2 ile birlikte gelmektedir. Şirketler,  sistem üzerinde Oracle Database Enterprise Edition’ı tek instance üzerinde çalıştırabilir ya da bunu, aktif-aktif veritabanı için Oracle Real Applications Clusters’ı kullanarak yüksek erişilebilirliğe sahip bir veritabanı çözümünün bir parçası olarak veya aktif-pasif failover sistemi için Oracle Real Applications Clusters One Node’un (RAC One Node) bir parçası olarak çalıştırmayı tercih edebilirler.

  Uygun Fiyat

  Sermaye ve İşletme Masraflarından Tasarruf

  Oracle Database Appliance’ın hem donanım hem de yazılımı için ilk masraf, bir “kendin yap” sistemininki ile benzerdir. Ancak, IT personelinin sistemleri almak ve kullanıma sokmak için harcayacakları zaman dikkate alındığında Oracle Database Appliance’ın avantajı açıkça görülmektedir. Uyumlu bileşenlerin ve yazılımların aranması ve sonrasında çok sayıda satıcı için ayrı ayrı siparişlerin oluşturulması ve bu siparişlerin işlenmesi için harcanan süreden tasarruf sağlanmaktadır. İlk hizmete sokulmasından, kullanım sırasındaki bakımlara ve sorunlarla ilgili talepte bulunulması ve bunlarla ilgilenilmesine kadar sistemin yaşam döngüsünün üç aşamasında da tasarruf elde edilebilmektedir.