Ms Project’e Web’ten Ulaşmak Mümkün!

Ms Project’e web üzerinden ulaşmak ve çok daha fazlasını ( iş akışları oluşturmak, risk analizleri yapmak, Teklif öncesi hazırlık süreçlerini yönetmek vb.. ) yapmak artık mümkün. Project Online ile web ara yüzünü kullanabilir, işlerinizi çok daha hızlı halledebilirsiniz. Bunun için netten Office 365 mail adresinizde tanımlı olan aşağıdaki Project sayfasından giriş yapmanız yeterli.
msprojectonline-portfolioanalizi
Ana sayfanızdan projelere gidebilir, size atanmış görevleri görebilirsiniz. Onaylanmış süreçleri tek tıkla görebilir, raporlar sayfasına ana sayfa üzerinden ulaşabilirsiniz. İstenildiği takdirde tüm bu ara yüzün özelleştirilebildiğini de belirtmek isteriz.
msprojectonline-portfolioanalizi2
Projeler sayfasına girdiğinize aynı ms Project client’ta olduğu gibi bir gantt chart karşılar sizi. Proje ID’si, ismi, başlangıç- bitiş kolonları sol tarafta tekrardan özelleştirilebilir.
msprojectonline-portfolioanalizi3

Aşağıdaki gibi sol taraftaki menüden portfolyo analizi için ilgili sayfaya gidebilirsiniz. Strategy>>Driver Library.
msprojectonline-portfolioanalizi4
Driver Library sayfasında öncelikli aksiyonlarını yazıp detaylandırmanız gerekicektir. Örneğin projerliniz için server maliyetini azaltmak isimli bir driverınız olabilir.Yada kurulumlarınız için yeni bir ekip oluşturulması. Her bir driver’ın detayına etkileme oranları aşağıdaki gibi yazılır ve bir sonraki sürece geçilir.
msprojectonline-portfolioanalizi.5
Bir sonraki aşamada bu maddelerin önceliklendirilmesi aşamasıdır. Ms Project Online’de aşağıda gösterildiği gibi soldaki menüden Driver Prioritization sekmesine gelinmeli ve aşağıdaki komutlarla bir önceliklendirme ortaya çıkarılmalıdır.

msprojectonline-portfolioanalizi6
Daha önce kütüphaneye girmiş olduğunuz maddeleri etkilerine göre Ms Project Online otomatik olarak önceliklendirerek size bir senaryo sunar. İstenirse bu otomatiklik özelliği de kaldırılıp manuel hesaplama yapılabilir.Bu senaryolar neticesinde artık birer portfolyo analizi yapmak mümkündür.
msprojectonline-portfolioanalizi6
Yukarıdaki gibi bir analizle projelerinizi bütçenize önceliklendirebilir, bunlara göre hedef proje oluşturabilirsiniz. İstediğiniz projeyi manuel olarak da öncelik listesine ekleyebilirsiniz.