Oracle Rac ve IP Rekonfigurasyonu

Bugün sizlere Oracle Rac nedir ve Ip rekonfigurasyonu neden önemlidir konusunu anlatacağım . Ip rekonfigurasyonunu Oracle Rac ile rahatça yapabileceğinizi örnekler ile açıklayarak firmalarınıza katkılarından bahsedelim.

Öncelikle Oracle Rac nedir ile başlayalım , RAC aslında Real Application Cluster’ın kısaltılmış halidir . Bu sayede tek bir veritabanı programı kullanarak bir vertabanı kullanımı ile bütün sunucuları kendi sisteminde çalıştırmak için çalıştırılır ve uygulamalarınızda hiç bir değişiklik yapmadan hatasız ve ölçeklenebilir olmasına yarar. Bu şekilde eğer bir görev verdiğinizde eğer sistemler çökerse artık sunucu çökmeyecek ve sıfırdan başlamanız gerekmeyecek . Oracle Rac kullanımında bağlı olan sunuculardan biri bile çökse verilen görev çökenden alınıp çalışmaya devam eden sunucuya aktarılır.cw26-oracle-infrastructure-integrated

Bu şekilde Oracle RAC kullanarak sistemlerinizi güvence altına alabilir ve tek bir sistemde bütün sunucularınızı kümeleyebilirsiniz. IP rekonfigurasyonu burada devreye giriyor. IP konfigurasyonu yapmak için bir çok sebebiniz olabilir , taşınma , yeni sunucular , sistem değişikliği ve niceleri. Sizlerde eğer sunucularınızın Oracle RAC ile uyumlu çalışmasını istiyorsanız IP rekonfigurasyonu yapmanız gerekecektir . Öncelik olarak sistemlerden gerekli olan sunucuların IP adreslerini çıkartarak başlayabilir , sisteme yeni sunucuları kurabilir ve akabinde onların IP adreslerini eşleyerek Oracle RAC ile uyumlu hale gelmesini sağlayabilirsiniz. Sistem Admininden IP alınmadan önce RAC IP değişikliği Sistem IP değişikliğinden önce gerçekleşmelidir Oracle RAC rekonfigure edildikten sonra Sistem IP değiştirilir ve RAC restart edilir.

 

Oracle RAC temelinde en önemli unsur olarak firmalara “güven” sağlamakta . Şirketinizin serverları/sunucuları hesaba katıldığı zaman en önemli faktör güvendir . Eğer şirketinizin en önemli bilgilerinin bulunduğu bu sunucularda herhangi bir sorun çıkarsa bu bir çok firma için ekonomik bir kriz demektir .  Toparlanması ve tekrar eski çalışır haline gelmesi demek büyük bir zaman , iş gücü ve maliyet kaybı anlamına gelmektedir. Oracle RAC bu yüzden sizin ve firmanız için bir maliyet değil bir yatırımdır. Oluşabilecek sorunların size oluşturacağı maliyetleri düşünecek olursak Oracle RAC sahibi olmak demek uzun vade içerisinde bu maliyetlerden kurtulmak demek ve bu da kendini bir maliyet değil bir fırsat olarak görmemize sebep olabiliyor.

OracleCloudSolutions

Oracle Rac ile ilgili unutulmaması gerekilen bir başka unsur ise Oracle güvencesi ve Oracle ürünleriyle sorunsuz uyumudur. Günümüzde bir çok firma Oracle SQL veritabanından başlayarak Oracle Sunucularına kadar bir çok Oracle ürünü kullanmaktadır , teknoloji sektörünün en köklü ve güvenilir firmalarından biri olan Oracle güvencesiyle yapılmış olan Oracle RAC teknolojisi diğer bütün Oracle programlarıyla inanılmaz kolay uyum sağlar ve kurulum aşamasının süresini çok ciddi şekilde düşürebilir. Oracle programlarını , sunucularını , veritabanını kullanan firmaların Oracle RAC kullanmaması için bir sebep olmamakla beraber şiddetle tavsiye edilir.

Sonuç olarak , Oracle RAC sizlerin veritabanlarınızı ve sunucularınızı tek bir kontrol sistemine bağlamanızı ve aynı anda tamamında sorun olmadıkça , tek bir sistemde oluşan hata sırasında sizlerin işlemlerinize hiç bir sorun olmamış gibi devam edebilmenizi ve sorununuzu aksama yaşamadan aşmanızı sağlar.

0 cevaplar

Cevapla

Tartışmaya katılmak ister misiniz?
Katkı yapmaktan çekinmeyiniz!

Bir Cevap Yazın