Oracle Rac

Oracle RAC “Oracle Real Application Clusters” tek bir veritabanını, sunucular kümesinde çalıştırmak üzere etkinleştirir ve hiçbir uygulama değişikliği olmadan rakipsiz düzeyde hata toleransı performans ve ölçeklenebilirlik sağlar. Şöyle düşünebiliriz; bir görev verdiğinizi fakat tam bu süreç içerisinde sunucunun çöktüğünü düşünün; her şeyi baştan yapmanız gerekir. Ancak Oracle RAC sizi bu durumda bırakmaz. Bir sunucunun çökmesi durumunda verilen görev otomatik olarak küme içerisindeki bir başka sunucu tarafindan yerine getirilir. Oracle RAC’ın mimarisi bir veritabanı önbelleği yaratmaktadır. Bu önbellek, önbellek füzyonu olarak adlandırılan bir özellik ile veritabanına erişim sağlayan birden fazla bağlantı tarafindan paylasılmaktadır. Önbellek füzyonu sayesinde veritabanında bir bağlantı tarafından yapılan değisiklik anında diğer bağlantılar tarafından görünür hale gelir. Bu sayede Oracle tarafindan tek bir bağlantıya sağlanan veritabanı güncelleme mantığı, eş zamanlı olarak diğer bağlantılar için de sağlanmış olur. Aşağıdaki şekilde yer alan “shared cache” kısmı, aslında tüm düğümlerde paylaşılan ortak ön bellektir ve kısaca “cache fusion” yani önbellek füzyonu diye adlandırılır.

Neden Oracle Rac Tercih Edilmelidir?

Bu soruyu bir örnek üzerinden cevaplandırmaya çalışalım. Örneğin; bir firma 32 işlemcisi ve 128 gb ram’i olan bir makina almak istiyor diyelim. Özelliklerinden anlaşılacağı üzere böyle bir makina oldukça maliyetli olacaktır. Böyle bir sunucuyu piyasada bulmak imkansız gibi bir şey olduğu için firmanın bu sunucuyu özel sipariş ile aldığını ve üzerinde veritabanını oluşturup hizmet vermeye başladığını düşünelim yani firma çok sağlam ama tek bir tane sunucu üzerinden hizmet vermeye başladı.

Peki Sunucu Üzerinde Herhangi Bir Donanım Arızası Olursa Ne Olacak?

Tabikide kimsenin yapmak istemediği, 7/24 calışması gereken veritabanı kapatılacak. Veritabanının çalışmayacak olması yani firma adına hiç bir hizmet veremeyecek olması; müşteri memnuniyeti açısından olsun, faal olan işlerin sürekliliği açısından olsun bir sürü olumsuz etki oluşturacaktır. İşte böyle olası bir duruma maruz kalmamak için veritabanımızı RAC üzerinde çalıştırmalıyız. Yani firmanın istediği güçlü sistemi şöule kurmalıyız; piyasada çok rahat bulabileceğimiz 4 sunucu alacağız. Her biri 8 işlemcili ve 32 GB ram’e sahip olacak. Bu 4 sunucuyu grid mimarisi olarak adlandırdığımız şekilde RAC yapacağız. Yani sonuç olarak toplamda 32 işlemci ve 128 GB hafızaya sahip bir sunucu sistemimiz olacak. Ama maliyeti küçümsenemeyecek kadar daha düşük olacak. Üstelik sunuculardan biri arızalansa diğer ucu tüm yükü üzerine alacak ve 7/24 kesintisiz hizmet verilebilecektir. İşte bunun için Oracle RAC kullanmalıyız.

oraclerac

RAC’in Getirileri Nelerdir?

● Veritabanı uygulamaları için kesintisiz-sürekli calışma süresi sağlar,
● Kullanıcıların sunucu kesintilerini hissetmemesi,
● Kapasiteyi arttırmak icin Hot-Plug (kesintisiz) olarak yeni sunucu ekleyebilme veya çıkarabilme,
● “Düşük Maliyet” ile “Yüksek Performans”,
● En hızlı ana bilgisayarlardan bile daha hızlı çalışma,
● Oracle RAC’in temel yararlarından bir tanesi de çok küçük ve ucuz sunucuların kurulu olduğu ortamlara bile büyük çaplı operasyon imkanları tanımasıdır. Buna ilave olarak Oracle RAC içerisine entegre edilmiş yük devretme kapasitesi, müşterilerin hatasız veritabanı operasyonları gerçekleştirmelerine imkan verir. Hatta müşteriler üst düzey kurumsal sınıftaki donanımlardan daha az güvenilir olan bileşenler kullansalar bile bu durum değişmez ve hatasız operasyonlar gerçekleşmeye devam eder.
● Grid Computing kullanımına temel oluşturması.

oraclerac

Grid Computing Nedir?

Grid Computing bir amaç için sunucu, depolama sistemleri ve ag kapasitelerinin çoklu gücünü tek büyük bir sistem gibi kullanabilmeye izin veren sanal bir yapı sağlamaktadır. Grid Computing yapısının asıl amacı problemlerin çözülebilmesi için var olan kaynakları sanallaştırmaktır.