Global Change Komutu İle Neler Yapılabilir?

Aktivite sayısı yüksek olan projelerde teker teker aktivite özelliklerini değiştirmek çok fazla zamanımızı alabilir. Tilos bunun önüne geçmek adına Global Change komutunu programa yerleştirmiştir. Global Change üzerinden aktivite yönlerini, yerlerini, atanan kaynakları ve daha bir çok parametreyi değiştirebiliyoruz. Global Change menüsüne F10 kısayolu üzerinden veya Ribbon üzerinden erişebiliriz.

ribbon

Global Change menüsü üzerinden yapabileceğimiz değişiklerden kısaca bahsedelim.

Replace Task Data: Görev verilerini kendi belirlediğimiz kısaslara göre değiştirmemize yardımcı olan bir araçtır. Parametre kısmına tahmin edebileceğiniz gibi değiştirilmesini istediğimiz aktivite parametresini gireriz. Replacing Info kısmına ise aktivitede bulunan bu parametrenin nasıl değişeceği belirlenilir. Örneğin, Parametrede Duration.Schedule seçip aktivite uzunluğunu manipüle etmek istediğimizi varsayalım, Replacing info bölümünde matematiksel işlemler kullanılabilir, örneğin {duration}*2 girilirse aktivite süresi iki katına çıkacaktır.

replaceTaskData

Set Task-ID: Görevlere özel kimlik numaralarını değiştirilebiliizr. Tilos’ ta her görevin kendisine ait bir kimlik numarası bulunmaktadır. Bu kimlik numaralarını ileride süzme işlemlerinde ve spesifik bir aktiviteyi nokta atışı bulmak için kullanabiliriz. İşlemi gerçekleştirmek gerçekten çok basit.

setTaskID

● Global Change Penceresinde önce hangi görevlere etki edeceği belirlenir.
● Kimlik numaralarının başlangıç numarası girilir, bu belirlenen aktivitelerin kimlik numarasının hangi değerden başlayacağının girilmesini sağlar.
● Skip değeri görev numaralarının kaçar kaçar artması gerektiğini belirleyen kısımdır.
● Aşağıda bulunan sample kısmından farklı oynamalar yaparak görev kimliklerine nasıl etki ettiğini OK butonuna tıklamadan bakabilirsiniz.

Replace Resouce Data: Bu seçenek yardımı ile belirlenen görevlerin hepsine kaynak atanabilir veya atanan kaynak görevden kaldırılabilir. Global atama penceresinde kaynak yaratma gibi bir seçenek olmadığından kütüphaneden önce kaynak yaratıp daha sonra buradan atamalar gerçekleştirilir. Uygulamasından kısaca bahsedelim:

removeTaskResources

● Karşımıza gelen pencere üzerinde sağ tarafta görebileceğiniz artı butonuna basılıp yeni bir kaynak satırı eklenir.
● RBS menüsünden kaynak seçildikten sonra burada kaynağın işleyiş modeli, hızı, birimleri, maliyeti gibi neredeyse her bir tanımı değiştirilebilir.
● İstenilen değişiklikler yapıldıktan sonra Assign butonuna tıklanılır.

Recalculate Resources From Contract: Belirlenen aktivitelere gelir hesabı atamamıza yardımcı olur.

Change of Direction: Tilos mesafe bazlı aktiviteler oluşturmamızı sağlayan bir arayüze sahip. Mesafe bazlı bir arayüz olduğundan tahmin edeceğiniz üzere görevlerin bir ilerleyiş yönü vardır. Aktivite üzerine tıklandığında detay penceresi üzerinde Coordinates sekmesi üzerinde yönlerini değiştirmemizi sağlayan bir buton bulunmakta. Fakat çok fazla sayıda aktiviteye sahip bir proje ile çalıştığımızda bu yöntemi uygulamak uzun süreceğinden Global Change özelliğini kullanmamız en mantıklısıdır. Uygulamasından bahsedelim:

● Pencereden Change of Direction seçildiğinde ve istenilen görev seçimi yapıldığında OK tıklanılır.
● Fark edileceği üzere mesafe-zaman diyagramı üzerinde bulunan aktivitelerin yönleri değişmiş olacaktır.

Move Tasks In Distance: Belirli bir mesafe sonrasında bulunan aktiviteleri mesafe referansında kaydırmamıza yardımcı olur. Beyond Distance hangi metretaşından sonra bulunan aktivitelerin kaydırılacağı bilgisi, Shift By kutusuna ise kaç birim kaydırılacağı girilir.

Aşağıdaki görselde 1700 metreden sonraki bütün aktivitelerin 100 metre kaydılırması görülebilir.

moveTaskInDistance