Takvimde Tanımlı Günlerin Zaman-Mesafe Diyagramı Üzerinde Gösterilmesi

Tilos ana ekranı üzerinde bildiğiniz gibi hem takvime hemde mesafelere hakim olabiliyoruz. Resmi tatiller yada işin durdurulmasını gerektiren özel zaman aralıklarını ana ekranımızda boyamak bazı şeylerin dikkatimizden kaçmasını önceleyek ve planlamayı bu durumları göz önüne alarak yapmamıza görsel olarak yardımcı olacaktır.

Ana ekran üzerine tıklanılıp aşağıda bulunan detay penceresi açılır. Display sekmesine geçiş yapılır. Burada sağ tarafta gösterilecek takvim seçilir. Eğer istenilirse takvim listesinin yanında bulunan buton ile takvim üzerinde oynamalarda yapılabilir. Aşağıda görüleceği gibi iki seçenek seçilebilir; Per Day ve Exacty, bunlardan biraz bahsedelim.

TilosCalendarDisplay

Per Day seçimi yapıldığında günük olarak yapılan tanımlamalar üzerinden renk kodları alınacaktır, settings tıklanıldığında renk kodları tekrar atanabilir.

Exactly seçimi yapıldığında ise gün içerisine tanımlanan saat biçimleri üzerinden boyama yapılır. İstenilirse öğle tatilleri bile tablo üzerinde boyanabilir.

Bir örnek üzerinde anlatalım, bizden günlük resmi tatilleri bordo ve ramazan ayını mavi boyamamız istenilmiş olsun. Uygulamalı gösterelim:

Öncelikle takvim ayarları içerisinde Day Definitions sekmesi üzerinde Razaman ve Resmi tatil adında iki satır oluşturalım. Renklerini mavi ve bordo olarak belirleyelim.

TilosCalendarDayDefinitions

Tanımlamalar oluşturulduktan sonra Calendar View kısmına geçelim. Buradan Ramazan ayını takvim üzerinden işaretleyelim ve Quick assign kısmından Ramazan seçelim. Resmi tatiller içinde aynı şeyi yapalım. OK tıklayarak pencereyi kapatalım.

TilosCalendarView

Ana ekrana geri döndüğümüzde Details penceresi üzerindeki Display sekmesine geçelim. Burada Per Day seçimi yapıp Settings’ e tıklayalım. Eğer Display Color sütununda boyamak istediğimiz gün tanımlamaları tikli değilse işaretlemelerini yapalım.

TilosColor

Yapılan renk seçimlerimizi kontrol edip OK ile kapatalım. Fark edileceği üzere Mesafe-Zaman diyagramımız üzerinde seçilen günler boyanmış durumda olacaktır.

tilosTanimliGun