Veritabanı & Opsiyonları

Günümüzde bütün kurumlar, verilerini güvenli bir ortamda saklamak ve yönetmek isterler. Gün geçtikçe veri hacimleri artmakta ve yönetimi daha karmaşık hale dönüşmektedir. Verilerimizi saklamak ve yönetmek için kullanılan birçok veritabanı olmasına rağmen, bu veritabanları içinde ORACLE ın ayrı bir yeri vardır. Oracle Database, gelişmiş bir ilişkisel veritabanı yönetim sistemidir (Relational Database Management System (RDBMS)). RDBMS, büyük miktardaki verilerin güvenli bir şekilde tutulabildiği, bilgilere hızlı erişim imkanlarının sağlandığı, bilgilerin bütünlük içerisinde tutulabildiği ve birden fazla kullanıcıya aynı anda bilgiye erişim imkanının sağlandığı programlardır.

Neden Oracle Database Tercih Edilmelidir?

● Büyük miktarda veri tutar ve verilerin depolandığı alanlarda ayarlama imkanı verir.
● Günün 24 saati ve haftalar boyu hiç kapatılmadan çalışabilmektedir.
● İşletim sistemi, veri erişim dilleri ve ağ iletişim protokolleri standartlarıyla uyumludur.
● Yetkisiz erişimleri engelleme ve kontrol edebilme imkanı sağlamaktadır.
●Bütünlüğü veritabanı düzeyinde sağlayabilmektedir, böylece daha az kod yazılmaktadır.

oracle-data-guard

Oracle 11g Veritabanı ile Gelen Özellikler

Oracle 11g’nin Active Standby ile fiziksel yedek veri tabanının gerçek zamanlı sorgulanabilmesi mümkün hale gelmiştir. Bu da felaket çözümü için hazırlanan altyapının, sistemi yavaşlatmadan, işlem performansını düşürmeden istendiği zaman açılabilmesine, hatta aynı zamanda raporlama gibi başka ihtiyaçları da karşılamasına olanak sağlıyor. Snapshot Standby sayesinde yine fiziksel yedek veritabanı geçici olarak test sistemine çevrilebiliyor ve bu süreçte veritabanı hem okuma hem de yazma amaçlı kullanılabiliyor. Test süresi sona erdiğinde, test esnasında yapılan değişiklikler gözardı edilerek sistem yine yedek veri tabanı olarak hizmet vermeye devam edebiliyor.

oraclerac
Oracle 11g, Gerçek Uygulama Testi (Real Application Testing) ile BT altyapılarında ihtiyaç duyulan değişiklik işlemleri gerçekleştirilebiliyor. Gerçek Uygulama Testi bir veritabanı üzerinde meydana gelen iş yükünü istenilen zaman aralığında kaydetmeyi ve bu iş yükünü başka bir veritabanı üzerinde uygulayarak oluşacak problemleri öngörmeyi, performans sapmalarını tespit etmeyi olanaklı kılıyor. Bu sayede donanım veya yazılım alt yapısında meydana gelecek değişikliklerde oluşacak farklılıklar, test sistemlerinde net olarak ortaya çıkıyor ve sorunlar rahatlıkla bu aşamada giderilebiliyor. Oracle 11g’de, İleri Seviye Sıkıştırma (Advanced Compression) ve Total Recall özellikleri sunuluyor. İleri seviye sıkıştırma özelliği tabloların sıkıştırılarak saklanması ve performans kaybı yaşanmadan okunması ve değiştirilebilmesini sağlıyor. Bu özellik sayesinde depolama katmanı seviyesinde önemli kazançlar elde edilebiliyor. Totall Recall ise yasal düzenlemelere uyum çerçevesinde geriye dönük olarak saklanması gereken veriyi arşivliyor.

oracle-database

Oracle 12c

Oracle Database 12c son version olarak büyük veri ve veri ambarı iş yüklerini yönetmek için en kapsamlı özellikler sağlar. Bunun ile birlikte Oracle Enterprise Manager 12c bulut sisteminiz için tek eksiksiz bulut yönetimi ve veritabanı izleme çözümüdür. Sizler Eğitimli uzman kadromuz ile tüm Oracle Database 12c Mimarisi ile hizmet vermekteyiz.