Antivirüs Çözümleri

Kurumsal şirketlerin günümüzdeki en büyük sorunlarından biri virüslere karşı kendini savunamamasıdır. Belirli zaman aralıklarıyla global, çok büyük virüs saldırıları olmaktadır. Eğer gerekli savunma donanımına sahip değilseniz bu saldırılar çok büyük zararlara yol açabilir. Yapılması gereken, bu zararlı kodlara karşı donanımlı ve yeni virüs türlerini algılayabilecek kadar güncel bir antivirüs çözüm desteği almaktır.

Biz de Grid Teknoloji olarak donanımlı teknik ekibimiz ve üst düzey partnerlerimiz ile size Antivirüs çözüm desteğini en iyi şekilde veriyoruz.

Antivirüs Nedir?

Antivirüs, bilgisayarları ve sistemleri bahsettiğimiz zararlara karşı koruyan güvenlik yazılımlarıdır. Antivirüslerin görevleri genel olarak virüsü tespit edip ortadan kaldırmaktır ama tercihe göre başka işlemler de yapabilmektedir.

Bu işlemler;

 • Scanning(Tarama)
 • Cleaning(Temizleme)
 • Recovery(Kurtarma)
 • Protection(Koruma)

Virüslerin Zararları

antivirüs

Virüsler çeşitli yöntemlerle bilgisayarlara girerek bilgisayarın işletim sistemine, dosyalara ve donanımlara zarar verebilirler. Eski zamanlarda bu saldırılar bilgisayarlara takılan disklerle oluyordu. Son zamanlarda ise ağ sistemlerinin gelişmesiyle daha çok saldırılar ağlara yapılmaya başlandı. Virüsler kullanıcılar üzerinden mail yoluyla ağlara saldırarak şirket içindeki diğer kullanıcılara da bulaşabilir. Bu durum şirketin özel bilgilerinin, anlaşmaların, yıllık planların ve hedeflerinin ortaya çıkması demektir. Çok ciddi maddi ve manevi kayıplara yol açabilir.

Antivirüs Yazılımı Seçerken Nelere Dikkat edilmelidir?

 • Tarama yapılırken performansta yavaşlama olmamalıdır.
 • Güncel zararlı yazılımlara karşı savunma yapabilmelidir.
 • Virüsün sistemden ve donanımsal yazılımlardan tamamen silinmesi gerekir.
 • Firewall, Mail Server ve Proxy gibi güncel sistemlere entegre çalışabilmelidir.
 • Yönetimsel olarak kolaylıklar barındırmalı ve tek bir merkezden yönetilebilmelidir.
 • Yaşanılan sorunlar, yapılan aramalar kayıt edilmeli ve dönemsel olarak raporlar alınarak sorunlar incelenmelidir.
 • Kesinlikle sertifikalı ve lisanslı programlar kullanılmalıdır.
 • Sorunlar yaşandığında gerekli teknik destek sağlanmalıdır.
antivirüs
Tehditlere Açık Zayıf Noktaların Belirlenmesi

Bizim asıl hedefimiz virüs sistemden kaldırmak değil virüsün sisteme girmesini engellemek. Bu yüzden de yapmamız gereken sistemin zayıf noktalarını tespit edip bu zayıflıklarla ilgili çözümler üretmek.

Kullanıcıların Yetkilendirilmesi

Kurumsal şirketlerde her kullanıcının belirli yetki tanımları vardır ve bu da virüslerin bu tanımlara göre hareket etmesi demektir. Bu yetkileri antivirüs çözümleri sayesinde dikkatlice verip gerekli zamanlarda denetlersek doğru bir koruma yapmış oluruz.

Doğru Ürün Seçimi ve Ürünün Konfigürasyonu

Kesinlikle lisanslı ürünler kullanılmalıdır. Antivirüs programları sürekli bahsettiğimiz gibi yeni virüslere karşı güncellenmektedir. Eğer lisanslı ürünler kullanılmazsa bu güncellemeler yapılamaz ve sisteminiz savunmasız, tehlikelere açık kalır.

Konusunda uzman bir firma mı arıyorsunuz?