Araç Altı Tarama Sistemi

Size nasıl yardımcı olabiliriz?

Aklınızdaki sorulara cevap bulmak için bize ulaşabilirsiniz.

Otus Araç Altı Tarama Sistemi (AATS), güvenlik ihtiyacı olan korunaklı alanların giriş noktasında araçların altının otomatik olarak kontrol edilmesini ve uyarı verilmesini sağlayan bir güvenlik çözümüdür. Tamamen Türk mühendislerimiz tarafından tasarlanmış ve ülkemizde üretilmiştir.

Bilindiği üzere araç altı kontrolleri göz, ayna veya seyyar araçlar ile de yapılabilmektedir. Bu yöntemler tamamen hataya açık olmakla birlikte, kontrolün sürekliliğini sağlamak da oldukça zordur. Otus AATS, özel kameralar yardımı ile kontrol noktasından geçiş yapan araç altının görüntüsün anlık olarak en ince detayına kadar izleme yazılımı ekranlarında gösterebilmektedir. Şüpheli bir cisim tespit edildiğinde ise uyarı vermekte ve gerektiğinde bariyer gibi giriş – çıkış önlemlerini hızlıca devreye almaktadır.

Neden Otus AATS?

Çift kamera ile çok net görüntü
Özel kasa tasarımı ile en ağır iklim şartları ve tonajlara dayanıklılık
Karşılaştırma özelliği sayesinde otomatik tarama

Benzer Sistemlerde Olmayan En Önemli Özellikler

 • Çift kamera ile iki açıdan elde ettiği görüntüleri birleştirerek en net görüntüyü elde eder.
 • Kameralar açılı ayarlandığından araç altındaki kör noktaları da tarayabilmektedir.
 • Araç geçişi sırasında 1-2 sn gibi çok kısa bir sürede elde edilen detaylı görüntü aracın önceki
  geçişlerindeki görüntüsü ile otomatik olarak karşılaştırılır. Şüpheli görülen noktalar görüntü üzerinde kırmızı ile işaretlenir ve sesle uyarı verilir.
 • En ağır iklim şartlarına karşı dayanıklıdır. Yoğun kardan veya yağmurdan etkilenmez, elle
  temizleme gerektirmez.
 • Güneş ışığına göre kendini anlık kalibre edebilir.
 • Görüntüler tek merkezde depolandığından dolayı araç farklı bir kapıdan geçtiğinde de bir önceki geçtiği kapıdaki geçiş zamanı ve görüntüsü alınıp karşılaştırma yapılabilir.
 • Araç geçişi aynı anda birden fazla noktadaki bilgisayarlardan izlenebilir.
 • Sınırsız uzunlukta ve sayıda araç taraması yapabilir.
 • Ağır tonajlı araçların geçişi sırasında bile yere monte durumdaki sistemde herhangi bir deforme olmaz.
 • Aracın kameralar üzerinde bekleme yapması görüntüyü etkilemez.
 • Kaydedilen görüntüleri yazılımı kullanan kişiler kesinlikle silemez veya değiştiremez.

Araç Altı Tarama Sistemi Nasıl Çalışır?

İki sensör arasına yerleştirilmiş görüntü kabiliyeti yüksek kameralar ile araç altı taranır. Araç, ilk sensörden geçtikten sonra taranmaya başlar. İkinci sensörden çıktığı anda sistem araç altının karşılaştırılmış görüntüsünü ekrana getirerek kullanıcıyı bilgilendirir.

Karşılaştırma özelliği sayesinde farklı bulduğu noktaları işaretleyerek kullanıcıya uyarı verir.

Araç Altı Modelleri

Sistem zemin altına, yer ile aynı hizada olacak şekilde monte edilir. Diğer modellere nazaran çok daha dayanıklıdır. Çok ağır tonajlı araç geçişleri bile sisteme zarar vermez. Zemin ile aynı hizada olduğu için üzerinden geçerken herhangi bir sarsıntı hissedilmez. Kasa içerisinde biriken kirler kompresör yardımı ile dışarı atılır. Standart olarak çift kamera kullanılır. Kameralar direk olarak araç altı görüntüsünü tararlar. Sistem içerisinde herhangi bir ayna ya da cam yoktur. Böylece kullanıcı tarafından herhangi bir temizleme işlemi gerektirmez. En ağır iklim şartlarına dayanıklıdır. İçerisine girebilecek yağmur, çamur ve kar suyundan etkilenmez. En iyi görüntü kalitesine sahiptir.

Zemin Altı modelinde olduğu gibi büyük bir kazı işlemi gerektirmez. Yerden sadece 6 cm derinlikte bir kesim yapılarak, zemin ile aynı hizada olacak şekilde monte edilir. Montaj süresi çok kısadır.

Bu model zemine gömülmeden, zemin üstüne monte edilen ve daha sonrada taşınabilme imkânı olan bir yapıdadır. Montaj süresi çok kısadır. Herhangi bir kazı işlemi gerektirmez. Seyyar bir sistem olduğundan daha sonra farklı bölgelere taşınabilir.

Sistem kasis içerisine yerleştirilmiş kameralardan oluşmaktadır. Zemin üstüne monte edilir. Kasisten geçiş esnasında araç üzerinden düşecek kirleri içerisine almaz.

Bir adet geniş açılı kamera ile araç altı görüntüsü video olarak kaydedilir. Kaydedilen görüntü plaka ile eşleştirilir. Genellikle iç ortamlarda kullanıma daha uygundur. Montaj süresi kısadır. Karşılaştırma özelliğine uyumlu değildir.

Konusunda uzman bir firma mı arıyorsunuz?