Primavera P6 Aktivite Kodları (Activity Codes) Kullanımı

Primavera P6 Activity Codes Nedir?

Primavera P6 Activity Codes, iş programında filtreleme yapabilmemiz, gruplar oluşturabilmemiz ve raporlar hazırlarken kolaylık sağlaması açısından en önemli unsurlardan biridir. Aktivitelerimizi kategorize etmek, aktivitelere sorumlu kişiler atamak, disiplinlerini, ana ve alt grubunu, taşeronunu, konumunu atayarak gerekli durumlarda hızlıca geri bildirim alabilmek için kullanılırız.

Aktivite kodlarını 3 tipte oluşturabiliriz: 

  • Global: Global oluşturduğumuz aktivite kodlarına tüm projelerimizden ulaşabilir ve tüm projelerimizdeki aktivitelerimize atayabiliriz.
  • EPS: EPS seçerek oluşturduğumuz aktivite kodları, o EPS yapısının altında bulunan projelerde kullanılabilir.
  • Project: Yalnızca üzerinde çalıştığımız projede kullanmak istediğimiz aktivite kodlarımızı oluştururken Project’i seçerek oluştururuz.

Activity Code Oluşturma

Aktivite kodlarını oluşturmaya başlarken öncelikle bir ana başlık oluşturmak için Modify diyerek açılan menüden Add butonuna tıklayıp ana aktivite kodumuzu oluşturuyoruz.

Activity Codes Olusturma

Örneğin, ‘Sorumlu Kişi’ olarak oluşturduğumuz başlık altında Add butonuna tıklayarak aktivite kodu olarak atayacağımız sorumlu kişilerimizi oluşturmaya ‘Saha Mühendisi’ni ekleyerek başlayabiliriz.

Acitivity Code Atama

Aktivite kodlarımızı birkaç şekilde atayabiliriz,

  •  Edit> Assign:

Aktivitemizi seçerek Edit menüsünden Assign kısmına geliyoruz, oradan Assign Codes diyerek atamak istediğimz aktivite kodunu seçerek kolayca atayabiliriz.

  • Acitivity details form > codes > assign:

Aktivitemizi seçtikten sonra alt taraftaki details menüsünden Assign butonuna tıklayarak Activity Code’larımızın bulunduğu sekmeyi açabilir ve atamak istediğimiz aktiviteyi seçebiliriz.

Activity Codes Atama

  • Fill down kullanma:

İlk atadığımız aktivite kodunun ardından altındaki aktivitelere de aynı aktivite kodumuzu atamak istediğimizde sağ tıklayıp Fill Down  diyerek diğer aktivitelerimize de kolayca aktivite kodumuzu atayabiliriz.

Primavera P6 Activity Codes Nasıl kullanılır, Faydaları Nelerdir?

Atamış olduğumuz aktivite koduna bağlı olarak kimin hangi aktivitelerden sorumlu olduğunu görmek istediğimizde, hangi taşeronun nelerde sorumlu olduğunu ya da aktivitelerinin ne durumda olduğunu görmek istediğimizde filtreleyerek, gruplayarak istediğimiz verileri alabiliriz.

Activity Codes Kullanımı

  • Aldığımız verilerde görsel olarak kolaylık olması açısından aktivite kodlarımıza renkler atayabilir Gann chartlarımızı aktivite kodlarımıza göre renklendirebiliriz.
  • Filtrelemelerde kullanabiliriz.
  • Aktivite kodlarımızı kullanarak performans raporları oluşturabilir, istediğimiz verilere hızlıca ulaşabiliriz.
Size nasıl yardımcı olabiliriz?

Aklınızdaki sorulara cevap bulmak için bize ulaşabilirsiniz.