V-Ray

Size nasıl yardımcı olabiliriz?

Aklınızdaki sorulara cevap bulmak için bize ulaşabilirsiniz.

V-Ray Nedir? diye soracak olursak, V-Ray 3Ds Max, Cinema 4D, SketchUp, Rhino ve Maya gibi çözümlere eklenebilen bir render çözümüdür. V-Ray başlı başına bir çözüm değildir. Uyumlu olduğu çözümlere bir eklenti olarak gelir. Programın sağ tarafında açılan bir pencere olarak da düşünebilirsiniz.
V-Ray mimari tasarımcıların çok sık kullandığı bir çözümdür. Bunun sebeplerinden biri uyumluğu olduğu çözümlere kolay ve güvenilir bir şekilde entegre edilebilir. Bir diğer sebebi de günümüzde tasarımcılarının ürünlerini sunmak için için bu tarz uygulamalara sığınmasıdır. Eğer son kullanıcılara tasarımınızı görseller ve vidyolar ile sunmazsanız tasarımınıza bir anlam yükleyemezler. Bu da tasarımcıların en son isteyeceği şeydir.

 Kullanım Alanları Nelerdir?

  • Mimari Görselleştirme: Mimarlar tasarımlarını kağıt üzerinden dijital ortamlara aktırmak için V-Ray çözümünden faydalanır.
  • Otomotiv ve Ürün Tasarımı: Otomotiv ürünleri tasarlayan tasarımcılar da tasarımlarının son halini görmek için V-Ray çözümünü kullanır.
  • Endüstriyel Tasarım: Hayatımızın çoğu kısmında kullandığımız cihazlar, yapılar gibi nesneleri tasarlayan tasarımcılar da bu çözümü sık sık kullanır.
  • Oyun sinematikleri: Oyun tasarımcıları ve 3 boyutlu tasarım yapan animasyon tasarımcıları da V-ray çözümünden faydalanır.
  • Sinema ve Televizyon Görsel Efektleri: Ekranda gördüğümüz çoğu animasyon ilk baştan bu çözüm üzerinde görüntülenir.
  • Sanal Gerçeklik: Son yıllarda popülerliği gittikçe artan sanal gerçeklik sektöründe de bu çözüm ciddi boyutlarda kullanılmakta.

Aydınlatma Alanında Başarılı Bir Çözüm

Tasarımların en önemli yanlarından biri de tabiki de gerçeklik. Siz tasarımınızı inceleyen kişilere gerçekçi bir tasarım sunmazsanız, kişiler tasarımın gerçek hayata geçirilmesi noktasında ikna olmayacaklardır.
V-Ray tam bu noktada devreye giriyor. Çözümün uzamanlık alanlarından biri de gerçekçi aydınlatmalar. Özellikle iç mekan aydınlatma konusunda size eksiksiz bir destek sunuyor.

Uyumlu Olduğu Çözümler

3Ds Max gibi bir 3 boyutlu tasarım çözümü için görsel sonuçlar çok önemlidir. Bu çözüm ile kolay ve hızlı bir şekilde gerçekçi görseller oluşturup üretim aşamasında da kaliteli sonuçlar alabilirsiniz.

Bu çözüm ile birlikte gerçekçi ışıklar kullanarak yüksek kalitede görüntüler ve vidyolar üretebilirsiniz. Çözümün üretiliş amacı zaten bu tür büyük ve yüksek kalilteli projelere hizmet etmek. Ayrıca Revit çözümünün içinde çalıştığından kullanımı da kolaydır.

Bu çözüm de maya için güzel yenilikler sunuyor. Özellikle nesneleri tek tek görüntüleme özelliği ile öne çıkıyor. Özelliklerinden biri de iş yoğunluğunda çalışmanız istediğiniz zaman durdurup istediğiniz zaman geri gönüp devam edebiliyorsunuz.

Vray çözümünün konfigüre çalışabildiği diğer bir çözüm de SketchUp. En önemli özelliklerden biri de çok hızlı olmasıdır. Bu kadar hızlı render alınan başka bir çözüm yoktur. Anlık olarak değişimlerin render’ı alınarak işe devam edilebilir.

Vray çözümünün eklenti olarak çalışabildiği bir diğer çözüm Rhino. Çoğu yazılımda yaptığı gibi vray’in güneğ ışığı özelliği yine ön plana çıkıyor. Fotoğrafçıların büyük sorunlarndan pozlama, netleme ve ışık sorunlarını bu çözüm ile ortadan kalkıyor.

Konusunda uzman bir firma mı arıyorsunuz?